פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close

סוכר עוזר לסרטן להתפתח?

מאת: מערכת מדיקס

אין מצב שלא שמעתם לפחות על אחד מהמיתוסים האלה על סרטן. האם זה עושה אותם נכונים, או שסתם דאגתם?

 

 1. דיאודורנטים
  חוקרים במכון האמריקאי לחקר הסרטן אומרים כי לא נמצאה הוכחה מובהקת לקשר בין שימוש בדיאודורנטים להתפתחות של סרטן שד. סקירת ספרות  מ-2014 שבחנה את השפעת האלומיניום שבדיאודורנטים לא מצאה הוכחה ברורה לכך שהוא גורם לסרטן השד. סקירה של מחקר עוקבה מ-2003 שנערך בקרב 437 חולות סרטן שהבריאו, טענה כי נשים שהשתמשו תכופות בדיאודורנטים או השתמשו בהם לאחר גילוח אובחנו בגיל צעיר יחסית לאחרות. אבל כיוון שמדובר במחקר רטרוסספקטיבי התוצאות אינן חד משמעיות. במכון האמריקאי לחקר הסרטן  אומרים כי נחוצים מחקרים נוספים כדי לברר את הסוגייה.

 2. חימום של כלי פלסטיק במיקרו
  זה פשוט – מכלים שמסומנים כבטוחים למיקרו (ציור של מכשיר מיקרוגל עם גלים) הם אכן בטוחים לשימוש. אך מכלי פלסטיק שאינם מיועדים לשימוש במיקרו עלולים להינמס וכתוצאה מכך ידלפו מהם כימיקלים למזון שלכם.בדקו את המכלים לפני שאתם מכניסים למיקרו.

  ומה בנוגע לקרינה מהמכשירים?
  גם כאן אפשר להירגע. מכשירי מיקרוגל מיוצרים עם הגנה יעילה שמפחיתה את דליפת הקרינה לרמה שבקושי ניתן אפילו לאתר.

 3. חזיות עם ברזלים
  הטענה הרווחת היא כי חזיות עם ברזלים לוחצות על המערכת הלימפטית בחזה, וגורמות לרעלים להצטבר ולגרום לסרטן שד. אבל הטענה הזאת היא חסרת כל בסיס מדעי. סוג החזייה ומידת ההיצמדות שלה אינם משפיעים כלל על הסיכון לסרטן.

 4. צבע לשיער
  אין שום הוכחה לכך שצביעה אישית של השיער מגבירה את הסיכון לסרטן. עם זאת, יש מחקרים שמראים שספרים, שנחשפים לכמויות גדולות של צבע לשיער וכימיקלים אחרים לעיתים תכופות, צריכים להיזהר יותר, למשל על ידי עטיית כפפות, שכן הם עלולים להיות בסיכון גבוה יותר לסרטן שלפוחית השתן.

 5. קווי מתח גבוה
  למרות עדויות מחקריות על סיכון מוגבר להתפתחות לוקמיה בקרב ילדים שגרו בסמיכות לקווי מתח גבוה, לא הוכח קשר סיבתי בין השניים. בכל מקרה, מוסכם כי הסיכון המיוחס להתפתחות לוקמיה בעקבות חשיפה לשדות מגנטים שמקורם בקווי חשמל הוא בסך הכל נמוך מאוד , שכן נדיר שרמת החשיפה הממוצעת בבתי מגורים עולה על 3 מיליגאוס (0.3 מיקרוטסלה), שהיא רמת הסיכון. לפי המשרד להגנת הסביבה, החשיפה הממוצעת במרבית בתי המגורים בישראל ובעולם אינה עולה על 1 מיליגאוס.

 6. ניתוח
  יש המאמינים כי ניתוח, ואפילו ביופסיה, עלולים להרע את מצב הסרטן ולגרום להתפשטותו. ככל הנראה מקור המיתוס הוא בכך שאנשים מסוימים מרגישים רע יותר לאחר הניתוח מאשר לפניו, או בגלל שלעיתים המנתח מגלה במהלך הניתוח כי הגידול הוא מתקדם יותר ממה שהיה נדמה. לא נמצאה לכך כל עדות מחקרית. אל תדחו ניתוח בגלל המיתוס הזה, שכן ניתוח להסרת גידול הוא לעיתים הטיפול הראשון והחשוב ביותר נגד סרטן.

 7. סוכר
  תזונאים מסוימים טוענים כי צריכת סוכר מעודדת  את הסרטן לצמוח ולהתפשט מהר יותר. נכון שכל התאים בגוף, בריאים וחולים, תלויים בסוכר כדי לצמוח ולתפקד. אבל, סוכר מופרז לא יאיץ את צמיחתם, כפי שהפחתת סוכר לא תאט אותה.

  בגלל שתאי סרטן צומחים בדרך כלל מהר בהשוואה לתאים בריאים, הם דורשים יותר אנרגיה, כלומר צורכים יותר סוכר. אבל לא נובע מכך, ואף מחקר לא הראה זאת, שלצריכת סוכר יש השפעה כלשהי על מצב הסרטן.

  כל זה לא אומר שאתם יכולים לחגוג חופשי עם סוכר. השמנת יתר וסוכרת הן בהחלט גורמי סיכון לסרטן ולמחלות אחרות.

 8. ממתיקים מלאכותיים
  מחקרים בדקו את השפעתם של  ממתיקים מלאכותיים (תחליפי סוכר) דוגמת סכארין, אספרטיים,סוכרלוז ואחרים, ומצאו כי הם אינם מסרטנים. התהיות התעוררו בעקבות מחקרים מוקדמים בבעלי חיים שהראו כי צירוף של ציקלמט וסכרין גורם לעכברים לחלות בסרטן שלפוחית השתן. אבל מחקרים שנערכו מאוחר יותר הראו כי הקשר הזה נכון לגבי עכברים בלבד. המכניזם שונה אצל בני אדם, ולא ניתן להוכיח כי החומרים האלה עלולים לגרום להם לסרטן. כך גם במקרה של אספרטיים -  מחקרים מצאו יותר מקרים של לימפומה ולוקמיה בעכברים שקיבלו כמות גדולה מאוד של אספרטיים (שווה ערך ל-2,000-8 פחיות משקה דיאט ליום), אבל נמצאו כמה בעיות של עקביות במחקר. למשל, מספר מקרי הסרטן לא עלה, כשהעלו את כמות האספרטיים, כפי שניתן היה לצפות.

 9. פסימיות
  גישה חיובית או שלילית אינה משפיעה על הסיכון ללקות בסרטן וגם לא על סיכויי ההחלמה. טבעי שאדם הסובל מסרטן יחוש לעיתים דכדוך, כעס, חוסר אנרגיה ואפילו אשמה. האמונה כי המחשבות שלנו יכולות להשפיע על סיכויי ההחלמה נותנת המון כוח ותחושת שליטה, אבל בזמנים פחות טובים, כשהמחלה דווקא מתגברת, היא עלולה לגרום לרגשות אשמה קשים, וחבל.

  לגישה חיובית יש בכל זאת יתרון, לא על המחלה אבל על ההתמודדות איתה. גישה חיובית מסייעת לשמור על קשרים חברתיים ועל חיים פעילים, שני גורמים שמקלים מאוד על ההתמודדות.

 10. זה מידבק
  אפשר לשהות במחיצתו של חולה סרטן, ולנגוע בו. זה לא מידבק. למעשה, זה הזמן שבו התמיכה שלכם יכולה להיות בעלת ערך משמעותי.

  למרות שסרטן אינו מידבק, לפעמים וירוסים, שהם כשלעצמם מידבקים, יכולים לגרום לסרטן. למשל, וירוס הפפילומה שמועבר במגע מיני ועלול לגרום לסרטן צוואר הרחם, או הפטיטיס B  או C  שמועברים במגע מיני או באמצעות מחטים נגועות ועלולים לגרום לסרטן הכבד.

  המקרה היחיד שבו סרטן יכול להתפשט מאדם לאדם הוא של השתלה. אדם המקבל בתרומה איבר או רקמה מאדם שבעבר היה לו סרטן נמצא בסיכון גבוה ללקות בסרטן. אבל, אפילו אז הסיכון נמוך מאוד – כ-2 מקרים ל-10,000 השתלות, ורופאים נמנעים, כמובן, משימוש באיבר או רקמה של אדם שחלה בעבר בסרטן.
שיא בקדחת דנגי: תקווה שהנגיף סוף סוף יושמד
שיא בקדחת דנגי: תקווה שהנגיף סוף סוף יושמד
מחשבות על שמיים כחולים ועל האוויר שאנו נושמים
מחשבות על שמיים כחולים ועל האוויר שאנו נושמים
השלב הבא בטיפול בקורונה: סטרואידים
השלב הבא בטיפול בקורונה: סטרואידים