פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואישינוי בטיפולמידע רפואי5 מונחים שחשוב שכל חולה בסרטן השד תכיר

5 מונחים שחשוב שכל חולה בסרטן השד תכיר

12/03/2015 | מאת:

את תפגשי אותם בייעוץ אצל ברופא, בתוצאות הבדיקות ובסיכום המחלה. חשוב שתביני במה מדובר. להלן מונחים בסיסיים בסרטן שד

אבחון של סרטן שד מפגיש את החולות עם עולם חדש של מונחים רפואיים הקשורים למחלתן. אם את רוצה להיות מעורבת בהחלמתך, כדאי שתכירי את השפה שבה משתמש הצוות הרפואי כדי לאפיין את הגידול שלך ולקבוע את הטיפול המתאים.
 
 1. שלב המחלה (Stage)

  שלב המחלה מציין את התקדמות הגידול. הוא מבוסס על הגודל של הגידול, על מיקומו ועל מידת התפשטותו לבלוטות לימפה ולאזורים אחרים בגוף. השלבים נעים בין 0 ל-4. ככל שהשלב גבוה יותר, כך מצב המחלה חמור יותר. שלב המחלה מתבסס על שילוב של ייעוץ הכירורג ובדיקת הרנטגן.

 2. דרגת הגידול (Grade)

  דרגת הגידול היא סימן למהירות ההתפתחות של המחלה והתפשטותה. הדרגה נקבעת על סמך בחינת התאים הסרטניים תחת מיקרוסקופ בבדיקה פתולוגית. הדירוג נע בין 1 ל-3, כאשר תאים של גידול בדרגה נמוכה נראים דומים יותר במראה לתאים נורמליים. באופן כללי, גידולים בדרגה נמוכה צומחים לאט יותר והפרוגנוזה שלהם טובה יותר.

 3. רצפטורים להורמונים

  תאים סרטניים בשד יכולים לעתים לשאת רצפטורים (קולטנים) להורמונים הנשיים -  אסטרוגן או פרוגסטרון. אם הגידול נושא רצפטורים לאסטרוגן, הגידול נקרא  Estrogen receptor (ER) positive . אם הוא נושא רצפטורים לפרוגסטרון, הוא מכונה Progesterone receptor (PR) positive. ביטויי הרצפטורים בגידול משפיעים על תוכנית הטיפול. אם הגידול הוא חיובי לרצפטורים הורמונליים, הטיפול עשוי לכלול תרופות שחוסמות את הגירוי ההורמונלי או מפחיתות את הייצור הטבעי של אסטרוגן בגוף. תרופות כאלה הן, למשל, טמוקסיפן או מעכבי ארומטז (תרופות שמדכאות את ייצור האסטרוגנים על ידי האנזים ארומטז ומונע את הגעת האסטרוגן לתאי הגידול הסרטני).

 4. HER2

  HER2 הוא חלבון המצוי בכל תא ומשפיע על קצב התחלקותו. הבעיה מתעוררת כאשר קיים ביטוי יתר  שלו הגורם לחלוקה מוגברת של תאים. גידולים אשר זוהתה בהם כמות גדולה מהרגיל של החלבון נקראים HER2-positive. גידולים אלה מטופלים בתרופות המיועדות לבלום את HER2, למשל התרופה הרספטין.

 5. טריפל נגטיב (Triple Negative)

  גידול שהתאים שלו אינם מבטאים רצפטורים לאסטרוגן, לפרוגרסטרון או כמות יתר של החלבון HER2. בדרך כלל מומלץ על מתן כימותרפיה לחולות בשלב מוקדם של המחלה. תרופות אנטי הורמונליות או הרספטין אינן מתאימות לטיפול בסוג זה של סרטן השד.
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה