פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close

למה אובמה פוחד מחיידקי על?

17/06/2015 | מאת: ד"ר רונן בן עמי

הבית הלבן מרכז מאמצים למלחמה בחיידקים העמידים בפני אנטיביוטיקה. יכול להיות שגם אתה תורם לבעיה?

האנטיביוטיקה היא ללא ספק המצאת המאה (שעברה) שזיכתה את המגלה שלה, אלכסנדר פלמינג, בפרס נובל. כמעט מאה שנה אחרי, גורמי בריאות בעולם מביעים חשש גובר והולך מכך שאנחנו מתקרבים לעידן "פוסט-אנטיביוטי", שבו תרופות אנטיביוטיות יפסיקו להיות יעילות.
 
השבוע כינס נשיא ארה"ב פורום מיוחד בבית הלבן, המאגד אנשי מפתח בעולם הבריאות ששוקדים על המאמץ להבטיח שימוש אחראי באנטיביוטיקה. 150 ראשי חברות מזון, קמעונאים, וארגוני בריאות התחייבו לפעול כדי לחולל שינוי שיאט את קצב הצמיחה של חיידקי העל וימנע את התפשטותם של זיהומים העמידים לאנטיביוטיקה.
 
מיהם חיידקי העל האלה, שמצליחים להביס את הנשק האנטיביוטי? הכוונה היא לחיידקים שלא ניתנים לטיפול בשילוב של שני סוגים או יותר של אנטיביוטיקה. 
 
כל חיידק יכול להפוך חיידק על. למעשה, אתה עלול לגרום לכך בעצמך. איך? על ידי שימוש לא נכון באנטיביוטיקה – נטילת התרופה כשאין בכך צורך, או הפסקת נטילתה לפני תום התקופה שנקבעה. ככל שאתה נוטל יותר אנטיביוטיקה, כך עולה הסיכון שלך למפגש בלתי נעים עם חיידק על. כך גם ככל שאתה "מבלה" יותר בבתי חולים.
 
למה אובמה דואג? לפי נתוני המרכז לשליטה במחלות ומניעתן (CDC), חיידקי העל גורמים ל-23,000 מקרי מוות בארה"ב מדי שנה. בישראל מדובר בכ-450 מקרים בשנה. 
 
הסיכון בהתפשטות החיידקים העמידים לאנטיביוטיקה צריך להדאיג את כולנו, שכן אנטיביוטיקה היא הבסיס של עולם הרפואה. כימותרפיה, השתלות איברים, ניתוחים, לידות – כל אלה תלויים בפעולה יעילה של האנטיביוטיקה נגד זיהומים. אם לא נוכל להילחם בהם, נאבד את כל ההתקדמות שהשיגה הרפואה ב-50 השנים האחרונות.
 
דע את האויב! כמה מחיידקי העל שלפי קביעת הבית הלבן מהווים איום ממשי:

איום דחוף: (Carbapenem-Resistant Enterobacteriaceae (CRE

מה זה?
משפחה של חיידקים שבדרך כלל נמצאת אצלנו במעיים, למשל אי קולי. אבל, זנים רבים של CRE הם עמידים בפני כל סוגי האנטיביוטיקות, כולל Carbapenem, שהיא בדרך כלל תרופת מוצא אחרון. 
 
איך מקבלים את זה?
אנשים בריאים בדרך כלל לא נדבקים בזיהום הזה. רוב הנדבקים הם חולים המאושפזים בבתי חולים. העברה מחולה נגוע לחולים אחרים עלולה להתרחש בעקבות אי הקפדה על כללי בידוד ושימוש במכשירים פולשניים, כמו צנתרי שתן או צינורות הנשמה.
 
למה זה מדאיג?
החיידקים האלה עלולים לגרום לזיהום בדם שהוא מסכן חיים. אין טיפול אנטיביוטי יעיל לחיידקים אלה, ו-50% מהחולים שיידבקו – ימותו.

איום דחוף: Neisseria gonorrhoeae

מה זה?
חיידק הגורם לזיבה, מחלה המועברת באמצעות יחסי מין.
 
איך מקבלים את זה?
בקיום יחסי מין לא מוגנים (ללא קונדום), כולל מין אוראלי. החיידק גם עלול לעבור מנשים הרות לתינוק שלהן בעת הלידה.
 
למה זה מדאיג?
בכל שנה נדבקים מאות אלפי בני אדם בארה"ב בחיידק הגורם לזיבה. חלק מהם אינם חשים תסמינים, ולכן הם יכולים להדביק אחרים ללא ידיעתם. בעבר היה החיידק רגיש לתרופות האנטיביוטיות הפשוטות ביותר (פנצילין), אבל בשנים האחרונות החיידק הופך יותר ויותר עמיד. זיבה שאינה מטופלת עלולה לגרום לעקרות אצל גברים ונשים ולהגביר את הסיכון להידבקות בנגיף ה-HIV הגורם לאיידס.

איום דחוף: (Clostridium difficile (C. diff

מה זה?
חיידקים שיכולים לחיות במעיים. בדרך כלל הם אינם מזיקים, אך יש דברים שיכולים לגרום להם לגדול יתר על המידה ולגרום לבעיות קשות.
 
איך מקבלים את זה?
רוב האנשים שלוקים בזיהום מקבלים אותו בבתי החולים. גורם סיכון עיקרי הוא – לא תאמינו, אנטיביוטיקה. בעוד שאנטיביוטיקה היא תרופה שפועלת נגד חיידקים, היא יכולה גם להרוג את החיידקים הטובים במערכת העיכול וכך לאפשר לחיידק הקלוסטרידיום לגדול באין מפריע.
 
למה זה מדאיג?
החיידק יכול לגרום לשלשולים מסכני חיים. מדי שנה מתים בארה"ב 14,000 בני אדם כתוצאה מהחיידק, רובם קשישים. אחרים נאלצים לעבור ניתוח שבו מסירים חלק מהמעי. חלקיקים מהחיידק (נבגים) יכולים להישאר בחדרי שירותים, על מצעים או על בגדים ולעבור מאדם לאדם. בעבר היה מקובל להשתמש באנטיביוטיקה חדישה ממשפחת ה- fluoroquinolones, אך היא לא תמיד עובדת. בשנים 2007-2000 מספר מקרי המוות זינק ב-400% כשהופיע זן חדש ועמיד יותר של החיידק.

איום רציני: Multidrug-Resistant Acinetobacter

מה זה?
חיידק הנמצא באדמה ובמים, שיכול להתקיים גם על העור שלנו למשך ימים. הוא לא תמיד יעשה אותך חולה. הזן שמדאיג נקרא cinetobacter baumannii.
 
איך מקבלים את זה?
בדרך כלל נדבקים בו אנשים שכבר חולים במשהו אחר ומאושפזים בבית חולים. שימוש בצינורות הנשמה מגדיל את הסיכון להדבקה.
 
למה זה מדאיג?
החיידק הזה מסוגל לפתח עמידות לאנטיביוטיקה מהר יותר מהרבה חיידקים אחרים. הוא מסוגל לגרום לזיהומים קשים בריאות, במוח ובמערכת השתן. הוא בעל כושר הישרדות גבוה, וקשה להילחם בו כי הוא מתפשט בקלות בין אנשים.

 איום רציני - סטאפילוקוקוס זהוב עמיד למתיצילין (MRSA)

מה זה?
 Staphylococcus aureus הוא חיידק שכיח, החי על עור הגוף וברקמות האף בקרב 30%-20% מהאוכלוסיה ואינו גורם להם לחולי. אולם הוא עלול להדביק בקלות אחרים, והוא אינו ניתן לטיפול בפניצילין.
 
איך מקבלים את זה?
לרוב נדבקים מהחיידק חולים המאושפזים בבתי חולים, בדרך כלל לאחר ניתוח. הוא יכול לזהם פצע, ואז להתפשט לרקמות המקיפות אותו ולזרם הדם. זנים חדשים הופיעו גם מחוץ למערכת הבריאות. לאחרונה הובעה דאגה מהתפרצויות של החיידק אצל אתלטים ואף בבתי ספר. החיידק יכול לעבור בקלות מאדם אחד לשני על ידי מגע של עור בעור. אם יש לך חתך או פצע, הסיכון שלך גדול יותר.
 
למה זה מדאיג? 
למרות שניתן לטפל בו, MRSA הוא בעייתי שכן הוא עלול לגרום לזיהומים מסכני חיים בדם ובריאות. זן חדש ואלים של MRSA מתאפיין בזיהומים קשים של הריאות ומסתמי הלב גם באנשים שלא באו במגע עם בתי חולים.
 
ד"ר רונן בן עמי הוא ראש היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים איכילוב בתל אביב ומשמש יועץ ל"מדיקס"
 
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה