פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתבלוגהתקפי לב ופערים מגדריים

התקפי לב ופערים מגדריים

29/07/2018 | מאת: צוות מדיקס
התקפי לב ופערים מגדריים

בכל הנוגע להתקפי לב, הבחנה בהבדלים בסימפטומים בין גברים לנשים יכולה להציל חיים.

 

כאשר אנו מתבקשים לתאר כיצד נזהה התקף לב, רובנו ניזכר באיזו סצנה דרמטית מסרט או סדרת טלוויזיה: גבר בגיל העמידה, לרוב לאחר שמיעת חדשות מרעישות, לפתע לופת את חזהו, נשימתו נעתקת והוא נופל לרצפה בהלם. לרוב יתלווה לרגע גם מלמול על תחושת "דקירות" בזרוע שמאל, קוצר נשימה והבעת פנים מלאת כאב. בדרך כלל האדם יוכוון לאט לישיבה תוך כדי שהאמבולנס יגיע בדרמטיות והחולה יאושפז בבית החולים.

 

לפי ארגון הבריאות העולמי (WHO), כ-17.7 מיליון אנשים מתו ממחלות לב וכלי דם בשנת 2015, שהם 31% ממקרי המוות בעולם באותה שנה. 80% ממקרי המוות הללו הם כתוצאה מהתקף לב או שבץ. על פי האיגוד הקרדיולוגי בישראל, ישנם מעל 20,000 התקפי לב בישראל כל שנה, ושיעור התמותה מהתקפי לב בישראל בשנת 2016 היה כ-3%. לעיתים נדירות בלבד התקף הלב מזכיר את הסצנה האופיינית מהטלוויזיה. התסריטאים למדו מספרי הרפואה הישנים מהם התסמינים של התקף לב "קלאסי" הכוללים לחץ וכאב באזור החזה, תחושת מועקה המקרינה על פני פלג הגוף העליון (כתפיים, צוואר וזרועות) והזעה מוגברת. אך רבים מהתקפי הלב לא מאופיינים באף אחד מהתסמינים לעיל, אלא מאופיינים בתסמינים המכונים "נאוקלאסיים": קוצר נשימה, סחרחורות, בחילה, כאבי גב ועייפות בלתי מוסברת.

 

ארבע עובדות מפתיעות שלא ידעתם על התקפי לב וההבדלים בתסמינים בין גברים לנשים:

 

  1. גברים נוטים ללקות בהתקף לב בממוצע בגיל צעיר יותר מנשים (65 לגברים, 72 לנשים). בהתאם לכך, נשים הלוקות בהתקף לב סובלות מאחוז תמותה גבוה יותר ככל הנראה בשל גילן המבוגר יותר ומחלות רקע נוספות.

    סיבה נוספת לשיעור תמותה גבוה יותר כוללת את העובדה שנשים נוטות פחות לדווח על התקף לב בזמן שהוא קורה מכיוון שהן אינן מודעות לכך שהן עוברות אחד. חוסר המודעות מוביל לטיפול פחות מיידי ולעיתים לקוי, המוריד את סיכויי ההחלמה באופן דרמטי.
  2. נשים החוות התקף לב נוטות להציג יותר תסמינים "נאוקלאסיים" מאשר גברים.

    נשים מדווחות תסמינים שונים, ולעיתים נדירות מקשרות אותם להתקף לב בזמן אמת. טעות נפוצה היא שיוך התסמינים ל"סתם" שפעת או וירוס בטן.
  3. לנשים יש סיכוי הגבוה פי 12 מגברים לחוות מועקה בגרון בעת התקף לב, כמו גם סיכוי הגבוה פי 3.7 לחוות קלקול קיבה ופי 3.9 להקאות.

    כמו כן, לנשים יש סיכוי סביר יותר לחוות קוצר נשימה ללא תחושת המועקה בחזה, כמו לאחר ריצת מרתון כאשר בפועל לא התאמצו יותר מדי. התחושה הזו מלווה בכאב או מועקה בזרועות, גב ואפילו בלסת! לגברים לעומת זאת יש סיכוי הגבוה פי 4.7 לחוות מועקה בצד הימני של החזה וסיכוי הגבוה פי 3.9 לדווח על כאב כללי עמום.
  4. בממוצע, לגברים לוקח 3 שעות לקרוא לעזרה רפואית לאחר התקף לב בעוד לנשים הזמן הממוצע הוא 4 שעות!

זיהוי מוקדם וטיפול מתאים הוא המפתח להחלמה לאחר התקף לב. גש לקבלת עזרה רפואית מיידית או שוחח עם הרופא המטפל שלך אם אתה סובל מאחד מן התסמינים לעיל. לעולם לא מוקדם מדי לבקש עזרה.