פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתבלוגמהי מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD)?

מהי מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD)?

09/01/2019 | מאת: צוות מדיקס
מהי מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD)?

מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) היא מחלת ריאות דלקתית כרונית, אשר משפיעה על הסמפונות הראשיים ומגבילה את כניסת האוויר לריאות. המחלה מורכבת מתת המחלות: נפחת (אמפיזמה), דלקת סמפונות כרונית (ברונכיטיס) ואסטמה חסימתית כרונית, כאשר אצל מרבית החולים המחלה משלבת את תתי המחלות יחדיו. ארגון הבריאות העולמי מעריך כי 65 מיליון אנשים סובלים כיום ממחלת ריאות חסימתית כרונית בדרגה בינונית עד חמורה, וצופה כי עד שנת 2030 היא תהפוך לסיבת המוות השלישית בעולם.

 

להבין את המחלה

 

סיבות – הסיבה העיקרית להתפתחות המחלה בקרב תושבים במדינות מפותחות הינה עישון טבק. רבים מהמעשנים נמצאים בסיכון גבוה לפיתוח מחלות ריאה ולתפקוד ריאות לקוי, על אחת כמה וכמה כאשר המעשן הוא גם אסתמטי. במדינות מתפתחות, הסיבות העיקריות להתפתחות המחלה הינן חשיפה לאורך זמן לכימיקלים מזיקים, זיהום אויר, עישון ושימוש בדלק לחימום ולבישול בבתים שאינם מאווררים בצורה מספקת. בעד- 5% מהמקרים המחלה מתרחשת כתוצאה מפגם גנטי בשם חוסר באלפא 1 אנטיטריפסין.

 

תסמינים – התסמינים הראשונים של מחלת ריאות חסימתית כרונית הם קלים יחסית, וקל  לטעות ביניהם לבין צינון קל. זאת מכיוון שהיא מאופיינת בקוצר נשימה, שיעול מתמשך וכן ייצור ליחה מוגבר. עם התקדמות המחלה, סימניה מתעצמים בהתאם לנזק שנגרם לריאות. התסמינים הבולטים הינם התנשפות, לחץ בחזה, קוצר נשימה ותשישות. אובדן משקל וזיהומים חוזרים בדרכי הנשימה נפוצים גם הם. בשלביה המתקדמים של המחלה, ניתן לזהות נפיחות בגפיים התחתונות, בעיקר בשוקיים, כפות הרגליים והקרסוליים. כמו כן ניתן להבחין בגוון כחלחל בשפתיים ובקצות הציפורניים.

 

אבחון – ספירומטריה היא הבדיקה הנפוצה ביותר למדידת תפקודי ריאה - הפרמטר החשוב ביותר באבחון המחלה. בבדיקת ספירומטריה הנבדק נושף לצינור המחובר למכשיר הנקרא ספירומטר. המכשיר מודד את כמות האוויר שניתן להחזיק בריאות בשאיפה, וכן את הקצב בו מסוגלות הריאות לנשוף את האוויר החוצה. באמצעות מבחן זה ניתן לאבחן מחלת ריאות חסימתית כרונית אפילו לפני הופעת התסמינים, לעקוב אחר התקדמות המחלה ולפקח על איכות הטיפול. אמצעי אבחון נוספים כוללים צילום רנטגן או סריקת סי.טי של החזה, המספקים הדמיה מפורטת של הריאות, כלי הדם והלב או בדיקה של רמות הגזים בדם העורקי המספקת מידע על יעילות הריאות באספקת חמצן לדם ובסילוק של פחמן דו-חמצני.

 

טיפול - קיים מגוון של שיטות טיפול אשר מפחיתות את התסמינים ומונעות סיבוכים עתידיים של המחלה, החל ממרחיבי סימפונות קצרי וארוכי טווח, ועד לתכשירים כגון רופומיאליסט (שאושר לאחרונה על ידי הFDA-) -  תרופות שונות מותאמות למטופל בהתאם לחומרת מחלתו. במקרים מסויימים, ניתן אף לשקול הליכים כירורגים, כדוגמת ניתוח להפחתת נפח הריאה, שמשפר את מצבם של מטופלים רבים.  למרות אפשרויות אלו, נקיטת אמצעים מניעתיים וגילוי מוקדם הם חיוניים על מנת לטפל במחלה ביעילות.

 

אם אתם חושבים שיתכן ואתם סובלים ממחלת ריאות חסימתית כרונית, דברו עם הרופא המטפל שלכם ובקשו מידע נוסף בנוגע לשיטת האבחון והטיפול המתאימים ביותר עבורכם.