פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתבלוגכמה אנחנו קרובים לפריצת דרך בפיתוח דם מלאכותי?

כמה אנחנו קרובים לפריצת דרך בפיתוח דם מלאכותי?

21/07/2019 | מאת: צוות מדיקס
כמה אנחנו קרובים לפריצת דרך בפיתוח דם מלאכותי?

עירוי דם יכול להוות את ההבדל בין חיים ומוות, אבל הוא דורש התאמה של סוג דם ותלוי ברצון הטוב של תורמים. פיתוח דם מלאכותי הוא פתרון אידיאלי, גם אם נצטרך לחכות לו עוד כמה שנים

הרפואה המודרנית מציעה כיום פתרונות לבעיות רפואיות רבות: יש החלפות אגן וברכיים, שתלי שבלול דיגיטליים לשחזור שמיעה ואפילו לבבות מלאכותיים. עם זאת, המדע המודרני טרם הצליח לפתח תחליף מלאכותי לדם אנושי – שיידע לחקות את כל תכונותיו ולמלא את כל תפקידיו.

 

הדם שלנו מורכב מנוזלים ומתאים. החלק הנוזלי נקרא פלזמה ומורכב ממים, מלחים וחלבון. התאים המרכיבים את הדם הינם תאי דם אדומים, תאי דם לבנים וטסיות דם. הדם שלנו אחראי, בין היתר, על העברת חמצן ופחמן דו-חמצני בין הריאות לתאים בגוף; איזון הטמפרטורה של הגוף; הגנה על הגוף באמצעות המערכת החיסונית תוך מאבק באורגניזמים פולשניים וזיהומים; יצירת קרישה שמונעת איבוד דם בעת פציעה ועוד.

 

אז מה זה בעצם דם מלאכותי?

דם מלאכותי הוא מוצר עתידי אידיאלי, שיבצע במלואן את כל אחת מהמשימות שהוזכרו קודם לכן. נכון להיום, המדע עדיין לא מציע תחליף מלא לדם, אלא תחליפים חלקיים בלבד, להחלפת חלק קטן מתפקידיו.

 

היתרונות הפוטנציאליים של דם מלאכותי עצומים: ארגוני הדם לא יצטרכו עוד להסתמך על תורמים אלטרואיסטים, בעולם בו כמות תרומות הדם נמצאת בירידה מתמדת; הסכנה הטמונה בשימוש בתרומות דם שעלול להכיל מחלות – תיעלם לחלוטין; וניתן יהיה לספק במהירות עירויים מצילי חיים לקורבנות של אירועים רבי נפגעים, למטופלי כימותרפיה שזקוקים לתרומות דם כדי לצלוח את הטיפול וכן לחולים שנמצאים באזורים מרוחקים מבתי חולים.

 

איפה נמצא הפיתוח כיום?

הדרך לתחליף דם מושלם עדיין ארוכה, אך פיתוחים שנמצאים כיום בשלבי מחקר ראשוניים עשויים להוות אבני דרך משמעותיות בדרך למטרה. הפיתוחים הללו מתמקדים כעת בתפקיד אחד בלבד של הדם: שינוע החמצן לחלקי הגוף השונים, שהוא השימוש הנפוץ ביותר של עירויי דם. התקווה היא שבכך יקטן משמעותית השימוש בעירויי דם טבעי במצבי טראומה, ניתוחים ובמקרים בהם המטופל זקוק לעירויי דם כדי לתפקד, וניתן יהיה להשתמש בדם הטבעי במקרים להם הדם המלאכותי לא יכול לתת מענה.  

 

סוג אחד של תחליפי דם נושאי-חמצן הנמצא בתהליכי פיתוח מבוסס על פחמנים רב-פלואוריים (Perfluorocarbons), קבוצה של תרכובות אורגניות המורכבות מאטומי פחמן ופלואור. הפחמן הרב-פלואורי הוא חומר אינרטי, כלומר כזה שאינו מייצר תגובה כימית ולכן לא נדחה על ידי הגוף. כדי לאפשר לו להתמוסס במחזור הדם, הוא מעורב בתהליך הייצור עם תרכובות שומן בשם ליפידים.

 

האתגר המרכזי של תחליף זה הוא ריכוז ליפידים גבוה מאוד שנדרש כדי לבצע טיפול יעיל. הבעיה היא שריכוז ליפידים גבוה מידי עלול לסכן את החולה, אך רמות נמוכות ובטוחות של ליפידים הופכות את תחליף הדם לבלתי יעיל. מוצרים משופרים נחקרים בימים אלה, אך עדיין לא אושרו לשימוש.

 

סוג אחר של תחליפי דם נושאי חמצן הוא מוצר מבוסס המוגלובין, רכיב הדם שתפקידו העיקרי הוא העברת חמצן מהריאות אל יתר חלקי הגוף. יתרונו העיקרי של ההמוגלובין המלאכותי טמון בהיותו נטול ממברנה ­– הקרום הביולוגי שעוטף את תאי הדם ועליו נמצאים (או חסרים) חלבוני ה-Rh המבדילים בין סוגי הדם – ועל כן, בצורתו המלאכותית, ניתן להשתמש בו כעירוי לאנשים בעלי כל סוגי הדם.

 

הבעיה העיקרית עם המוגלובין מלאכותי היא שבצורתו הגולמית הוא נוטה להישבר לחלקיקים רעילים בתוך הגוף. האתגר בסוג זה של תחליפים הוא לייצר פתרון עמיד לתכונה הזו. סוגיה נוספת שאיתה מתמודדים מדענים בכל הקשור לתחליפים מבוססי המוגלובין היא אורך חייהם. כיום הם מסוגלים להישאר במחזור הדם במשך 20-30 שעות בלבד – בעוד תאי דם אדומים טבעיים יכולים לשרוד בגופנו 35 עד 42 יום.

 

בכדי להתמודד עם בעיות אלו של תחליפי דם מבוססי המוגלובין, מדענים ברחבי העולם פועלים כעת לפיתוח וגידול של תאי דם אדומים במעבדה, וכן בוחנים אפשרות לשיפור וייצוב תאי דם אדומים טבעיים מעבר לחיי המדף הרגילים שלהם, לצורך ייצור תחליף מלאכותי בטוח ובעל חיי מדף ארוכים יותר.

 

פריצת הדרך: אולי עוד עשור

תחליפי הדם הקיימים כיום מבצעים, כאמור, רק פונקציה אחת מתוך מגוון המשימות של הדם: שינוע החמצן. אורך חייהם הקצר ותופעות הלוואי שנוצרות מהתפרקותם בגוף – מונעים בשלב זה ממנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) מלאשר אותם לשימוש.

 

הדרך לפיתוח תחליף דם מלא ארוכה עוד יותר, מכיוון שלשם כך יצטרכו מדענים למצוא פתרון לכל יתר רכיבי ותפקודי הדם. בימים אלו, לצד הניסיונות לשיפור התחליפים הקיימים המתמקדים בשינוע חמצן עד להבאתו למצב שבו יאושר לשימוש, קיימים מאמצים לפיתוח תחליפי דם שיצליחו להתמודד עם מאבק בזיהומים וקרישת דם.

 

אל האתגרים הרפואיים הרבים של תחליפי דם, מצטרפות גם סוגיות נוספות. למשל, על אף כי כבר היום ניתן לאחסן תחליפי דם מבוססי המוגלובין (משנעי חמצן) למשך כשנה – לעומת דם אמיתי שמתפרק כעבור חודש באחסון, תחליפים יעילים יידרשו להישמר לטווחי זמן ארוכים אף יותר כדי שיוכלו לשמש כמאגרי חירום לאסונות טבע או אירועים רבי נפגעים – וכן, כמאגר חלופי במדינות בהן לא קיים בנק דם מרכזי. בנוסף, יידרשו תחליפים עתידיים להציע עלויות ייצור נמוכות פי כמה וכמה מהמצב כיום, בכדי שיוכלו לספק אלטרנטיבה אמיתית למנות דם שמופקות מתרומות.

 

אז מתי נוכל להכריז על דם מלאכותי יעיל ונטול בעיות, שישמש באופן יומיומי את מערכת הרפואה? על פי הערכות חוקרים ומומחים, הבעיות הללו עשויות להיפתר בתוך כעשור עם מוצרים עמידים שיידעו לענות על רוב תפקידיו של הדם, ולהתקיים בגופנו למשך תקופות ארוכות.