פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתבלוגמגפה של ממש: העולם מגלה את סכנות הסיגריות האלקטרוניות

מגפה של ממש: העולם מגלה את סכנות הסיגריות האלקטרוניות

מאת: צוות מדיקס
מגפה של ממש: העולם מגלה את סכנות הסיגריות האלקטרוניות

הן אמנם נטולות זפת וחלקן אפילו ללא ניקוטין, אבל הנזקים שהן גורמות למעשנים מתחילים להיחשף

הן נראות כמו גאדג'ט, נטולות ריח וזפת, והיצרנים מייחסים להן שלל יתרונות בריאותיים וסביבתיים על פני סיגריות רגילות; אבל האם הסיגריות האלקטרוניות, שהפכו לפופולריות בקרב מיליוני משתמשים ברחבי העולם, הן אכן מוצר כה תמים?

 

בחודשים האחרונים הולכים ומתרבים הדיווחים על נזקים ממשיים שנגרמים למשתמשים ברחבי העולם. המרכז האמריקאי לבקרת מחלות חוקר בימים אלה כ-50 מקרי מוות שמקושרים ישירות לסיגריות האלקטרוניות. בנוסף, נחקרת התפרצות של מחלת ריאות חמורה בקרב כ-2,200 מעשני סיגריות אלקטרוניות ב-49 מדינות בארה"ב. המחלה זכתה לשם "פגיעה ריאתית המקושרת לשימוש במכשירי איוד וסיגריות אלקטרוניות" (EVALI).

 

המחלה התפרצה אצל אנשים ללא מחלות רקע או היסטוריה משותפת מלבד עישון של סיגריות אלקטרוניות. היא מתבטאת בקוצר נשימה, שיעולים, תשישות ואף הקאות ושלשולים. עד כה, המרכז האמריקאי לבקרת מחלות קישר את המחלה לוויטמין E אצטט (חומר שנמצא באופן שגרתי בפירות וירקות רבים, כמו גם בקרמים להעשרת העור), אולם המחקר עדיין בעיצומו וייתכן שיימצאו במכשירי האיוד חומרים נוספים שגורמים למחלה.

 

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) בוחן בימים אלה גם את הקשר של סיגריות אלקטרוניות ל-127 מקרים של התקפי עווית, מחלות וסימפטומים נוירולוגים שדווחו על ידי מעשנים. כמו כן, החל מ-2018 מממן הארגון מחקרים מקיפים לבירור ההשפעות הקצרות וארוכות הטווח של הסיגריות האלקטרוניות.

 

אז מה זה בכלל סיגריות אלקטרוניות?

 

סיגריה אלקטרונית היא מכשיר המאייד נוזל בחום שבין 100-250 מעלות צלזיוס. התוצר של הבעירה הזאת הוא גז שניתן לשאיפה. הנוזל, שמכונה E-liquid ("נוזל אלקטרוני"), מכיל בדרך כלל שילוב של מספר חומרים כמו פרופילן גליקול, גליצרין, ניקוטין וחומרי טעם – המייצרים חיקוי של חוויית העישון מסיגריית טבק. חלק מהסיגריות האלקטרוניות עושות שימוש בנוזל נטול ניקוטין ואינן מכילות חומרים מזיקים המצויים בסיגריית טבק (כמו די-אמוניום פוספט ואמוניום הידרוקסיד).

 

הסיגריות האלקטרוניות הומצאו בסין ב-2003 על ידי הון לילק (Hon Lilk), רוקח ומעשן בן 52, והחלו להימכר ברחבי העולם החל מ-2004. מאז נמצאת הפופולריות שלהן בעלייה מתמדת.

 

כשבוחנים את הסיבות להתחלת השימוש בסיגריות אלקטרוניות, מתגלים מספר שיקולים בולטים. בין היתר מדובר בחיסכון בכסף לעומת עישון טבק, ברצון להימנע מריח של סיגריות, בצורך לעשן בנוחות בציבור, ובמחשבה ששימוש בהן מפחית סיכונים וטוב יותר לבריאות המעשן בהשוואה לסיגריות טבק רגילות.

 

האם מדובר בשיטת גמילה מסיגריות?

 

יצרנים רבים משווקים אותן כשיטה יעילה להפסקת עישון: קודם תעברו מטבק לסיגריה אלקטרונית – ואז תמשיכו לגמילה מלאה. אבל האם זה מה שקורה בפועל?

 

מחקרים שבחנו את תהליך הגמילה מסיגריות טבק באמצעות מעבר לסיגריה אלקטרונית – הניבו עד כה תוצאות מעורבות. מרבית המחקרים קבעו כי הסיגריות האלקטרוניות לא מועילות לגמילה ;מחקר אחד טוען שהן מועילות במידה מעטה; ומחקר נוסף קבע כי לא רק שהן לא מועילות כלל – אלא שהשימוש בהן לאורך זמן מעודד עישון טבק.

 

מחקר אמריקאי מ-2017 בחן אנשים שהתחילו לעשן סיגריות אלקטרוניות בלי שעישנו קודם טבק. ממצאיו היו שסיכוייהם לעבור לסיגריות טבק גבוה כמעט פי 4 מאנשים שאינם מעשנים (30% לעומת 7.9%).

 

מגיפת בני הנוער

 

הנתונים מצביעים על עלייה דרמטית בשיעור המעשנים סיגריות אלקטרוניות בקרב בני הנוער: מ-11.7% מבני הנוער ב-2017 ל-20.8% מהם ב-2018.

 

ה-FDA, שכבר ב-2008 הנחה כי סיגריות אלקטרוניות המכילות ניקוטין יחויבו לשאת תו אזהרה כמו סיגריות רגילות, החריף את עמדתו ביולי 2019 וקבע כי כל מוצרי הסיגריות האלקטרוניות יחוייבו להירשם דרכו כמוצרי טבק עד מאי 2020, ויהיו כפופים לאישוריו. משמעות הדבר היא כי מכירתן תיאסר למי שטרם מלאו לו 18, בדיוק כמו סיגריות טבק רגילות.

 

ה-FDA תקף ישירות את מותגי הסיגריות האלקטרוניות על התמקדותן בבני נוער כקהל יעד מרכזי, באמצעות פרסום אגרסיבי ומותאם להם, שימוש בטעמים אטרקטיביים לבני נוער ואמצעים נוספים. לטענת הארגון, מדובר במהלך שנועד בזדון לגדל דור חדש של צרכנים. ובעוד בארה״ב נדרשת כל חברה המשווקת סיגריות אלקטרוניות להציג תוכנית למזעור השימוש במוצריה בקרב בני נוער, במקומות אחרים בעולם כבר מיושמים צעדים תקיפים הרבה יותר. בסינגפור, ברוניי והונג קונג נאסר השימוש בסיגריות אלקטרוניות באופן גורף והינו עבירה על החוק.

 

אז מה עכשיו?

 

אחד המיתוסים שנקשר בשימוש בסיגריה אלקטרונית הוא שאין בה סיכון למעשנים פסיביים, מכיוון שלא נפלטים ממנה עשן וזפת שמכילים חומרים מסרטנים. אלא שסקירה סיסטמית מ-2016 מצאה כי עישון פסיבי של סיגריות אלקטרוניות עלול לגרום לשאיפת חלקיקי ניקוטין זעירים ((Ultrafine particles. חומרים נוספים שעלולים להיפלט הן מתכות כבדות, להן יוחסה בעבר תרומה לעלייה בסיכון למחלות לב וריאה. במקרים של חשיפה ממושכת לחומרים נדיפים שנשאפים באופן פסיבי, עלול להתפתח גם סרטן בדרכי הנשימה וכן הרעלת מתכת.

אי לכך, מומלץ להימנע משהייה ליד מעשני סיגריות אלקטרוניות. רצוי לבקש ממעשנים לחדול מהשימוש בהן בסביבתכם – בדיוק כמו במקרים של סיגריות רגילות.

 

המידע על סיגריות אלקטרוניות עדיין ראשוני, ויהיה צורך במחקרים רבים נוספים כדי לספק תמונה מלאה של הסיכונים הנובעים משימוש בהן. ואולם כבר עכשיו רצוי להתייחס בחשדנות למסרים השיווקיים של היצרניות. מכלול הסכנות שהן גורמות למעשנים ולסביבתם הקרובה רק מתחיל להתבהר.