פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתבלוגכוחות העל של החיבוק

כוחות העל של החיבוק

מאת: צוות מדיקס
כוחות העל של החיבוק

חיבוק הוא דרך אוניברסלית להפגין חיבה והוא נפוץ יותר מנשיקות, כאשר אנו פוגשים חברים, בני משפחה ואפילו עמיתים לעבודה. אך מסתבר שלפעולה השכיחה הזו יש חשיבות רבה יותר מזו שאנו נוטים לייחס לה, ולמעשה ביכולתה לשפר את הבריאות שלנו.

 

המחשבה הראשונה היא כמובן על שיפור במצב הבריאות הנפשית. כולנו מכירים את התחושה הנעימה והחמימה שאנחנו חשים לאחר חיבוק טוב. התחושה הזו נגרמת כתוצאה מהורמון בשם "אוקסיטוצין" שמשתחרר בגוף שלנו לאחר חיבוק. האוקסיטוצין משפיע באופן חיובי על התנהגויות חברתיות ומוכר כנוגד דיכאון. כאשר אנחנו מחבקים מישהו למשך יותר מ-20 שניות, רמות גבוהות יותר של אוקסיטוצין משתחררות בגופו ויכולות לסייע בהפחתת חרדה ולחץ (סטרס).

 

אבל בריאות נפשית היא רק ההתחלה. בשנים האחרונות, מחקרים[1] הוכיחו כי מצב הבריאות הנפשית שלנו משפיע גם על מצב הבריאות הגופנית. היכולת של חיבוקים להפחית סטרס וחרדה מתבטאת גם ביכולת מוגברת של הגוף להילחם בזיהומים בדרכי הנשימה, לחץ דם גבוה, דופק גבוה ומחלות לב, הקשורים פעמים רבות למצבי לחץ ורמות חרדה גבוהות. אפילו המערכת החיסונית מגיבה לרמות גבוהות של סטרס ולכן יכולה להתחזק בעקבות חיבוקים.

 

נוסף לכך, מחקרים[2] הוכיחו כי למגע גופני השפעה משככת כאבים; הוא עוזר לנו להתמודד עם כאב מתון כגון כאב ראש או כאבי שרירים והינו בעל תכונות מרגיעות. במחקר דומה אחר[3], נטען אפילו כי מגע אוהב יכול להקל על תסמיני הכאב הכרוני בקרב הסובלים מפיברומיאלגיה.

 

אז בפעם הבאה שאתם מחבקים אדם אהוב, הרשו לעצמכם לאבד את עצמכם לעוד רגע בין זרועותיו, זה לא רק ישפר את מערכת היחסים שלכם, זה עשוי אפילו להאריך את חייכם.[1] Does Hugging Provide Stress-Buffering Social Support? A Study of Susceptibility to Upper Respiratory Infection and Illness. Cohen et al., Psychological Science, 2015

[2] The Effects of Therapeutic Touch on Pain. Monroe, Journal of Holistic Nursing, 2009

[3] Touch the Pain Away: New Research on Therapeutic Touch and Persons with Fibromyalgia Syndrome. Denison, Holistic Nursing Practice, 2004