פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתבלוגלאהוב (ולחיות) מכל הלב

לאהוב (ולחיות) מכל הלב

מאת: צוות מדיקס
לאהוב (ולחיות) מכל הלב

בכל רחבי העולם מציינים היום את יום הוולנטיינס, יום האהבה. שולחים פרחים, קונים שוקולד ונהנים מארוחות רומנטיות לאור נרות עם אהוביהם. יש היוצאים נגד החג הזה, ושואלים מדוע צריך יום מיוחד כדי להביע אהבה, למה לא לחגוג אותה בכל יום?

 

אנחנו מסכימים איתם לגמרי! את האהבה צריך לחגוג 365 ימים בשנה. לא רק כדי להזכיר לאהובינו כמה הם חשובים לנו, אלא גם כי אהבה פשוט טובה לבריאות. המסורות של יום האהבה והאופן שבו אנחנו מציינים את החג הזה יכולים בפני עצמם להועיל למצבנו הגופני והנפשי, אז למה להגביל אותם רק ליום אחד בשנה?

 

אחת המתנות הנפוצות ביותר ליום האהבה היא פרחים. פרחים גורמים לנו לחייך, זה ידוע, ויש שיטענו שתגובה זו הינה הוכחה מספקת לערכם הבריאותי. אבל מחקרים מוכיחים שלפרחים יש ערך משמעותי הרבה יותר. מחקר אחד כזה, שנערך באוניברסיטת הרווארד, הראה שפרחים יכולים להפחית חרדה, להגביר את רמות האנרגיה, ולחזק את רגשות החמלה שלנו כלפי אחרים. מחקרים אחרים הציגו כי פרחים וצמחים מחזקים חשיבה יצירתית, מגבירים יכולות קוגנטיביות ואפילו יכולים להקל על תחושת הכאב בקרב מטופלים המאושפזים בבתי חולים.

 

מסורת מתוקה אחרת שמאפיינת את יום הוולנטיינס היא שוקולד. כמובן ש"בריאות" היא לא המילה הראשונה שקופצת לראש כחושבים על שוקולד. הממתק הזה אינו נחשב למאכל בריא – הוא מכיל רמות גבוהות של שומן וסוכר, בעל ערך קלורי גבוה, עשוי לגרום לחורים בשיניים, וקשור פעמים רבות במחלות שונות כמו סכרת, מחלות עורקים ולחץ דם גבוה. אך מחקרים מראים כי לשוקולד יכולות להיות גם השפעות חיוביות, כל עוד הוא נצרך במידה. שוקולד לרוב עוזר לנו בהקלה על תחושות מתח ומעורר בנו עונג, אך שוקולד שמכיל רמות גבוהות של מוצקי קקאו יכול לעשות הרבה יותר – הוא מכיל אנטי-אוקסידנטים רבים ועשוי בשל כך להאט את תהליך ההזדקנות. מעבר לכך, צריכה מתונה של שוקולד יכולה למעשה להפחית את רמות הכולסטרול בדם, למנוע פגיעה קוגניטיבית בגיל מבוגר ולהפחית את הסיכון להתקף לב או לשבץ.

 

סמל נוסף של הוולנטיינס, שחשוב לצרוך במידה מתונה, הוא יין. אך בעוד וקיים קונצנזוס סביב הצורך לנהוג במתינות בצריכת יין, הקהילה המדעית חצויה בכל הנוגע לסגולותיו הבריאותיות. יש הרואים ברמות האנטי-אוקסידנטים הגבוהות שהוא מכיל כמועילות לבריאות הלב ומאמינים כי ביכולתו להגן על הורידים בלב, אך אחרים טוענים שלא קיים קשר סיבתי מוכח בין יין ומחלות לב וכי הקשר ביניהם נסיבתי בלבד.

 

אך דבר אחד שכולנו צריכים לקבל בלי שום הגבלה הוא אהבה. האהבה טובה לנו, היא רגש חיובי שיש לו יתרונות בריאותיים של ממש. תחושות אהבה וחיבה מעודדות הפרשת הורמונים בגוף, כמו אוקסיטוצין, דופמין, סרטונין ואנדורפינים, אשר ידועים בהשפעתם החיובית על בריאות הנפש ועל תחושת השייכות. ההשפעות הנפשיות של ההורמונים הללו הן מגוונות ונעות מתחושות של עונג, אושר ורווחה כללית ועד ליתרונות מוחשיים כמו הפחתת רמות מתח וירידה בתסמיני כאב. מעבר לכך, הורמונים אלו לא משפיעים רק על מצבנו הנפשי. יש להם גם יתרונות פיזייים מוכחים – הפחתת לחץ דם גבוה, חיזוק המערכת החיסונית, הגנה מפני מחלות לב ועוד.

 

אז אנחנו אמנם חובבים גדולים של יום הוולנטיינס, אבל אנחנו תומכים נלהבים אפילו יותר בהפגנת אהבה וחיבה כלפי הסובבים אותנו לאורך השנה כולה. יש לנו הרבה סיבות טובות ובריאות לכך.