פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתבלוגהרובוט יקבל אותך עכשיו: הצצה למהפכת הרובוטים ברפואה

הרובוט יקבל אותך עכשיו: הצצה למהפכת הרובוטים ברפואה

מאת: צוות מדיקס
הרובוט יקבל אותך עכשיו: הצצה למהפכת הרובוטים ברפואה

הם יכולים לשפר את הדיוק בניתוחים, לתמוך באנשים עם מוגבלות ולסייע לצוות הרפואי בביצוע משימות – אך הם עדיין חשופים לתקלות ועלולים לגרום לנזקים. כיצד משתלבים הרובוטים בעתידו של עולם הרפואה?

הנתון הבא עשוי להפתיע לא מעט אנשים: רובוטים משמשים את עולם הרפואה כבר למעלה מ-30 שנה. הם מודדים דופק, ״קוראים״ קבצים רפואיים ואפילו מחלקים תרופות. אלא שכל זה הוא רק הקדימון לעתיד לבוא, עידן שבו רובוטים יתפסו נתח הולך וגדל של פעולות ותחומי אחריות.

 

ישנן לא מעט דוגמאות למהפכה ההולכת ומתממשת, בעיקר בכל הנוגע לפיתוחים שמפחיתים את הסיכונים בחדרי הניתוח. דוגמא ראשונה, שהולכת והופכת לנפוצה כבר כיום בחדרי ניתוח ברחבי העולם, היא המערכת הרובו-כירורגית "דה וינצ׳י". המערכת הייתה הראשונה מסוגה שזכתה לאישור מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA). היא מורכבת מקונסולה השולטת על מתקן בעל ארבע זרועות רובוטיות, כאשר כל אחת מהן מסוגלת להחזיק כלי ניתוח, לחתוך ולתפור רקמות ועוד פעילויות כירורגיות שונות.

 

מערכת רובוטית זו נשענת על הגורם האנושי ומשמשת כאמצעי לשיפור יכולותיו של המנתח. הרופא המנתח מבצע את הניתוח מתוך הקונסולה ועל ידי הפעלה מרחוק של ארבע הזרועות, זאת מבלי לנתק קשר עין עם המטופל ומבלי לחשוף אותו לרעידות ידיים אפשריות. השליטה המוגברת של הזרועות הרובוטיות מבטיחה חתכי ניתוח קטנים, מגדילה את טווח התנועה של כלי הניתוח ומאפשרת גישה קלה ובטוחה לאזורים שיד אדם תתקשה להגיע אליהם. התוצאה היא ניתוח שבו נוצרים פחות דימומים ופחות כאבים.

 

מערכות כירורגיות מסדרת ״דה וינצ׳י״ משמשות היום לניתוחי ערמונית, תיקוני שסתום בלב, מעקפי קיבה, הסרת גידולים בריאות, כריתות רחם וניתוחים רבים נוספים. נכון להיום כ-44 אלף מנתחים ב-66 מדינות עושים בהן שימוש קבוע, והמספרים הללו רק הולכים וגדלים.

בדיקת דם ותוצאות תוך שניות ספורות

תפקיד חיוני נוסף שרובוטים ממלאים בבתי החולים הוא שינוע ומיון ציוד רפואי. רובוט בשם מוקסי (Moxi) פותח בדיוק לשם כך: הוא מצויד בגלגלים שמאפשרים לו להתנייד, וזרוע רובוטית המאפשרת לו להרים חפצים בקפידה ולחלק אותם בין המחלקות השונות. בבתי החולים בטקסס בהם נכנס מוקסי לשימוש, הוא מחובר למערכת המחשוב המרכזית. משם יכולות האחיות להעביר אליו משימות בהתאם לצרכים השונים.

 

כך, למשל, יכול מוקסי להעביר בדיקות למעבדה או לסייע להכין חדר למטופל חדש. הוא מתגלגל לחדר הציוד, אוסף פריטים כמו מסכת חמצן, מחטים, תרופות או אינפוזיה ומניח אותם בחדר, בכך מבצע מוקסי פעולות לוגיסטיות שמפחיתות את הנטל על האחיות במחלקה, ומפנה להן זמן יקר שיכול לשמש לטיפול אנושי בחולים.

 

דוגמה נוספת היא בדיקות דם. מדובר בפעולה הקלינית הנפוצה ביותר בעולם, שבוצעה עד היום על ידי צוות רפואי שהוכשר לכך. היכולת לאתר את כלי הדם ולהפיק את הדגימה ללא כאבים או פספוסים היא אינה עניין של מה בכך. חוקרים מאוניברסיטת רטגרס (Rutgers) בניו ג'רזי פיתחו רובוט שמסוגל לקחת דגימת דם באופן אוטומטי וללא השגחת מפעיל. לאחר שהדגימה נלקחת היא מועברת מיידית לפענוח בחלקו האחורי של הרובוט. ניתן רק לדמיין את ההשפעה שיכולה להיות ליכולת כזו על מרפאות ובתי חולים, בכל הנוגע לפשטות ויעילות הטיפול בחולים.

 

משפרים את איכות החיים של אנשים עם מוגבלויות

אנשים עם מגבלות שונות יכולים גם הם להסתייע ברובוטים מיוחדים. חברה בשם ReWalk Robotics הייתה הראשונה לקבל אישור מה-FDA למוצר חוץ-שלדי (Exo-skeleton) בשנת 2014. פיתוחים רובוטיים חוץ-שלדיים מאפשרים לאנשים עם מוגבלות בתנועה לקבל תמיכה מכנית שמסייעת בהפעלת האיברים ובביצוע תנועות.

 

נכון להיום קיימים שני סוגים של רובוטים חוץ-שלדיים: מכשיר חוץ-שלדי המשמש נכים עם פגיעה בחוט השדרה בין חוליות T4-T6 ותומך בתנועת הברכיים והירכיים, כך שהוא מאפשר להם להלך באופן עצמאי - וחליפה חוץ-שלדית המשמשת לתהליך שיקום פיזיותרפי ומסייעת לשפר את יכולת ההליכה של מטופלים שעברו שבץ מוחי שגרם לפגיעה מוטורית בגפיים התחתונים. החליפה החוץ-שלדית אף משדרת דו"ח מצב של פעילות המטופל במהלך הטיפול היישר למחשב, וכך ומספקת למטפל מידע מקיף שיעזור להעריך את ההתקדמות ולתכנן את המשך השיקום.

הסכנה: זה עלול להיגמר בפציעות ואפילו במוות

חשוב לזכור שעל אף מעלותיהם, רובוטים הם בסופו של דבר מכשירים אלקטרוניים שעלולים להתקלקל, להפסיק לפעול במקרה של הפסקת חשמל וחשופים גם לסכנה של פריצה והשתלטות מצד גורמים עוינים. כשמתקן שתומך באדם נכה, למשל, מאבד שליטה או כוח, ההשלכות עשויות לנוע בין כליאת המטופל בתוך המכשיר ועד לנפילה שעשויה להסתיים בעצמות שבורות.

 

בנוסף, במקרים לא מעטים היתרונות שמציעים העוזרים הרובוטיים מתבררים בסוף כחסרונות. במקרה של מערכת ״דה וינצ׳י״, ב-2015 לבדה הוגשו לא פחות מ-92 תביעות על רשלנות רפואית נגד החברה המייצרת – בגין טיפולים שהסתיימו בפציעות ואפילו במוות. הגורם העיקרי לרשלנות היה קשר עין-יד לקוי של הרופא המנתח שגרם לפעולה לא רצויה.

 

אך אולי האתגר הגדול ביותר העומד בפני הרובוטים הרפואיים הוא סוגיית המוכנות של הציבור. אמנם הקפנו את עצמנו בעוד ועוד טכנולוגיות ומכשירים חכמים במגוון תחומים בחיי היומיום, אך עולם הרפואה מאז ומעולם נשען על יחס חם ואנושיות, שבו הטכנולוגיה משמשת כעזר בלבד ומוגבלת לשימושים מוגדרים. רק הזמן יעיד על מוכנותנו לקבל את נוכחותם הגוברת של הרובוטים לצד הצוות הרפואי, ואיך התהליך יתרחש ללא פשרות ביחס האישי – שקשור לבריאותם הנפשית של מטופלים, לבטיחות ולאיכות הטיפול.