פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתבלוגנכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה

נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה

מאת: צוות מדיקס
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה

כמה זמן נגיף ה-COVID19 מחזיק מעמד על משטחים: 3 ימים, או בכלל 17? והאם איבופרופן מגביר את תסמיני המחלה או שמדובר בפייק ניוז? עם קצב עדכונים מסחרר ומגיפה שנלמדת תוך כדי תנועה, גם ארגוני הבריאות החשובים בעולם מתקשים לספק מידע מהימן

תוך חודשים ספורים, וירוס הקורונה (COVID-19) התפשט בכל קצוות תבל ושינה את חיינו. בזמן בו יותר מרבע מאוכלוסיית העולם נמצאת תחת סגר ומאות אלפים כבר אובחנו כחולים, כולם משוועים לתשובות ברורות: איך להתמודד עם הווירוס, מה כל אחד צריך לעשות וממה להימנע, מתי זה ייגמר, איך ייראו חיינו בעתיד ועוד אינספור שאלות. הרשתות החברתית מוצפות באינפורמציה, בטלוויזיה שלל מומחים מתראיינים ומציגים פרשנויות וארגוני הבריאות והרפואה החשובים בעולם משחררים מידע והערכות שונות.

 

רבים מאיתנו יודעים, בימים כתיקונם, כיצד להבחין בין פייק ניוז שאנחנו מקבלים בווטסאפ או קוראים באתרים קיקיוניים ובין מקורות מידע מהימנים. אלא שמאז פרוץ הקורונה, נדמה כי יותר ויותר קשה לנו לדעת מה נכון ומה לא נכון. אפילו המקורות המהימנים ביותר – כמו ארגון הבריאות העולמי (WHO), המרכז לבקרת מחלות האמריקאי (CDC) וגופים רשמיים נוספים – מפרסמים מדי יום מידע חדש שלעיתים סותר הכרזות קודמות שלהם או של גופים רשמיים אחרים, או מעדכנים את ההערכות של עצמם מרגע לרגע.

 

כך למשל, באמצע חודש מרץ, פרסמו כלי התקשורת ברחבי העולם הודעה של ארגון הבריאות העולמי כי הארגון ממליץ להימנע משימוש במשככי כאבים מסוג איבופרופן, שכן הם מגבירים את התסמינים של נגיף הקורונה. "הדבר נמצא בבחינה, ובינתיים אנחנו ממליצים להשתמש בפאראצטמול", אמר לכתבים כריסטיאן לינדמאייר, דובר הארגון. מיליוני אנשים בעולם נשמעו להמלצה הזו, רק כדי לגלות יממה לאחר מכן שהארגון מצהיר כי בעצם אין מניעה להשתמש באיבופרופן בקרב חולי קורונה. התברר כי האמירה של הדובר התבססה על מחקר שהעלה היפותזה בלבד, ולא גובה בהוכחות מדעיות. "ארגון הבריאות העולמי אינו מודע למידע קליני או מחקר מבוסס אוכלוסייה בנושא זה", כך חזר בו הארגון מהודעתו, בציוץ בטוויטר.

 

דוגמה נוספת לשינוי תכוף במדיניות היא סוגיית הישרדות הנגיף על גבי משטחים. בתחילת ההתפרצות, פרסמו הגופים הרשמיים ברחבי העולם כי נגיף הקורונה שורד עד 4 שעות על משטחים עשויים מנחושת, כ-24 שעות על משטחי קרטון וכ-72 שעות על גבי משטחי פלסטיק ונירוסטה. מידע זה התבסס על מחקר שהיה מקובל בעולם המדעי ולכן צוטט כנתון רשמי ומאומת על ידי הגורמים הרשמיים. אלא שחקירה של ה-CDC שפורסמה ב-26 במרץ אודות המצב בספינת התענוגות Diamond Princess, עליה שהו חולי קורונה רבים, גילתה כי הנגיף שרד בחדרי הספינה גם 17 ימים לאחר שכל הנוסעים ירדו מהסיפון. הפער בין התוצאות יכול לנבוע מהפער הקיים בין ניסויים המתקיימים בתנאי מעבדה ובין התנאים המתקיימים במציאות. מחקרים המבוצעים בתנאי מעבדה הינם בטמפרטורה ולחות מאוד ספציפיים, בעוד שבעולם האמיתי הווירוס עשוי למצוא סביבות אופטימליות יותר להישרדות. כך או כך, שוב מצאנו את עצמנו עם נתונים "רשמיים" שהתבררו ככאלה שאינם תמיד נכונים ולא בטוח שאפשר לסמוך עליהם.

 

הערכה רשמית אחרת נוגעת לתקופת הדגירה של הנגיף ומעוררת מחלוקת בין גורמים רשמיים שונים. בעוד שארגון הבריאות העולמי אוחז בעמדה הרשמית כי תקופת הדגירה המקסימלית היא 14 יום, מחקרים שפורסמו לאחרונה מצאו גם תקופת דגירה של 15.6 ימים, וממשלת סין טוענת כי אף נמצא מקרה שבו תקופת הדגירה נמשכה 27 ימים.

 

לצד הערכות רשמיות שמשתנות תכופות, ישנם גם לא מעט נושאים שפשוט אין עדיין מידע מספק לגביהם. כך למשל אף ארגון בריאות בעולם לא מוכן עדיין להשיב חד משמעית על שאלות כמו האם מי שנרפא מקורונה יכול להידבק שוב; מתי יהיה חיסון זמין; האם תרופות אנטי-ויראליות יעילות כנגד המחלה; ועוד.

 

אז על מי אפשר לסמוך ואיך יודעים שהמידע אמין? לצערנו, גם התשובה לשאלה הזו תהיה מסויגת. אלפי מדענים, חוקרים ואנשי רפואה ברחבי העולם עובדים כעת מסביב לשעון כדי לבסס כמה שיותר מידע אמין על הנגיף ולאפשר לעולם להתמודד אתו באופן המיטבי.

 

כתמיד, ההמלצה היא להקשיב אך ורק לגופי הרפואה הרשמיים כמו ה-CDC ו-WHO, ובמקביל להיות קשובים לשינויים בהמלצות ולעדכונים שהארגונים הללו משחררים על בסיס קבוע. על כולנו להיות מודעים לכך שהמלצה שניתנה היום יכולה להשתנות מחר, ולהתמודד עם השינויים בזמן אמת. זהו תהליך שהעולם כולו עובר ביחד. יחד גם נלמד על הנגיף וננצח אותו.