פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתבלוגפיתוחים רפואיים והקשר למגיפות הגרועות ביותר בהיסטוריה

פיתוחים רפואיים והקשר למגיפות הגרועות ביותר בהיסטוריה

מאת: צוות מדיקס
פיתוחים רפואיים והקשר למגיפות הגרועות ביותר בהיסטוריה

מבית החולים המודרני ועד להמצאת החיסון, מגיפות עודדו פיתוחים מהפכניים, המצאות ותגליות רפואיות, ששינו את פני ההיסטוריה ואת עולם הרפואה

הקורונה היא אינה המגיפה הראשונה שידע העולם, ובודאי לא האחרונה. אחת לכמה עשרות או מאות שנים, מחלה קטלנית חדשה (או גרסה חדשה של מחלה קיימת) מופיעה בין לילה, מתפשטת במהירות, מטלטלת את חייהם של מיליונים ומותירה אחריה שובל של קורבנות.

 

אך מה למדה האנושות מאז המגפה השחורה שהשתוללה באירופה באמצע המאה ה-14,  ועד כמה התקדמה יכולתה להגן על עצמה? ובכן, התשובה היא "מאוד", אך לא מספיק. הנה מס' דוגמאות:

בית החולים המודרני

המגפה השחורה היכתה באירופה במאה ה-14, כאשר 12 ספינות שהגיעו מהים השחור עגנו בסיציליה באוקטובר 1347. חיידק הידוע בשם ירסיניה פסטיס הגיע על סיפונן, והחל להתפשט במהירות באמצעות האוויר ועל ידי פשפשים ועכברושים. במהלך חמש השנים הבאות, המגיפה מחקה מעל פני האדמה כמאה מיליון בני אדם - כשני שלישים מאוכלוסיית אירופה.

 

עד לאותה תקופה, בתי החולים באירופה פעלו כשלוחות של הכנסיה הקתולית ותפקידם היה טיפול בעניים ונזקקים. המילה Hospital - בית חולים - מקורה במילה הצרפתית Hotel Dieu, או "אכסניית האלוהים". נזירות וכמרים טיפלו בחולים, עודדו אותם להתוודות על חטאיהם, ו"הטיפול הרפואי" כלל בעיקר שימוש בעשבי מרפא ומשחות שונות.

 

המגיפה השחורה, והאימה שעוררה, הביאו עשרות מיליוני חולים אל בתי החולים הללו, בתחינה נואשת לטיפול, וסימנו נקודת מפנה משמעותית בחשיבותם ובאופן פעולתם. בתי החולים הפכו למוסדות מצילי חיים ולא רק תחנה אחרונה בדרך אל העולם הבא.

הסגר ככלי למניעת התפשטות

וירוס הקורונה הכיר לנו את המושג "ריחוק חברתי", ויעילותו במניעת התפשטות של מגיפות. אבל לאנושות נדרש לא מעט זמן להבין זאת. 650 שנה, ליתר דיוק.

 

הפעם הראשונה בה נעשה שימוש בשיטה זו היתה בונציה במאה ה-14, בנסיון להיאבק בהתפשטות המגיפה השחורה. באותה תקופה היוותה ונציה ציר מסחר בינלאומי מרכזי, ונמלה היה אחד העמוסים בעולם. מחשש שהמחלה תגיע אל חופיהם, פקדו עובדי הנמל על הספינות הנכנסות לעגון בנמל, להישאר בספינות, והמלחים הורשו לרדת מהספינה רק בתום 40 ימי הסגר. המילה הסגר (Quarantine) מקורה במילה האיטלקית "ארבעים", קרי 40 ימי בידוד.

 

על מנת לרדת אל החוף היה על צוותי הספינות לעמוד בתנאי אחד – להוכיח כי אין להם כל סימפטום של מחלה. בדיעבד התברר כי הבחירה בתקופת הסגר של 40 יום היתה נכונה, שכן משך הזמן בין חשיפה למגיפה השחורה ועד להופעת הסימפטומים יכול להימשך עד 37 יום.

 

בזכות הצלחת שיטת הסגר בונציה, אימצו את השיטה גם נמלים חשובים אחרים בעולם, והסגר משמש מאז

כאמצעי להאטת קצב התפשטותן של מחלות ולזיהוי מוקדם של סימפטומים.

 

תזכורת לאותו הסגר היסטורי קיבל העולם השנה, כאשר יפן סירבה לאפשר לנוסעי הספינה Diamond Princess לרדת אל חופיה לאחר שהתגלו בה מקרי קורונה, והותירה אותם בהסגר ממושך.

המצאת החיסון

מחלת האבעבועות השחורות איימה על האנושות מאז ימי הפרעונים, וגבתה את חייהם של מיליוני בני אדם. רק בסוף המאה ה-18, הודות לרופא בריטי חד הבחנה, הומצא החיסון כנגד המחלה האיומה. בשנת 1796, בשעה שהמחלה היכתה באירופה ללא רחם, הבחין רופא בשם אדוארד ג'נר שחולבות שנדבקו ב"אבעבובות הפרות", לא חלו באבעבועות שחורות.

 

"אבעבועות הפרות" היא מחלה המתבטאת בנגעים ושלפוחיות על גבי עטיני הפרה, ועל אף שבני אדם עלולים להדבק בה, הסימפטומים שלה חמורים פחות מאלו של אבעבועות שחורות, ודומים יותר לאלו של שפעת קלה.

במהלך מהפכני לזמנו, אסף ג'נר מעט מן המוגלה שפשתה בשלפוחיות שגדלו על עטיני הפרות, והחדיר אותה אל תוך שריטות שיצר בזרועותיו של ילד בן שמונה בשם ג'יימס פיפס, שהיה בנו של גנן המשפחה. כתוצאה מכך, שלפוחית בודדת הופיעה על ידו של הילד והוא פיתח סימפטומים קלים שלא התפתחו לכדי מחלה אלימה. חודשיים לאחר מכן ג'נר חזר על הניסוי, כשהפעם הוא הזריק חומר הנדגם מתוך שלפוחית של חולה באבעובועות שחורות, ישירות לורידיו של הילד. פיפס הצעיר לא חלה ולא גילה כל תסמינים.

 

ניסוי זה גילה לד"ר ג'נר עולם חדש ומופלא של רפואה מונעת, והוא טבע את המונח Vaccination מתוך המילה הלטינית Vaccinus, כלומר "של פרה".

 

החיסון הוכח כיעיל במיוחד ב-1980, כאשר ארגון הבריאות העולמי הכריז על אבעבועות שחורות כמחלה שעברה מן העולם.  

הקמת משרד הבריאות

השפעת הספרדית של 1918 היתה מגפה חמורה שהדביקה 500 מיליון בני אדם וקטלה כ-50 מיליון ברחבי העולם. חמש שנים לאחר מכן, ומתוך ההבנה שהמדינה אחראית על בריאותו של הפרט, מיסדה ברית המועצות את ועדת הבריאות העממית, שהיוותה בהמשך מודל להקמת משרדי בריאות ברחבי העולם, כשהמדינה נוטלת על עצמה תפקיד פעיל בהגנה על אזרחיה ושמירה על בריאותם ורווחתם.

אז כיצד תשפיע הקורונה על מערכת הבריאות העולמית?

שינוי בולט אחד שכבר עתה ניתן להבחין בו, הוא ההכרה בחשיבותם של פתרונות לטיפול ביתי וטכנולוגיות דיגיטליות רפואיות.

 

אך המצאות עתידיות, מבטיחות ככל שתהיינה, אסור שישכיחו מאיתנו את לקחי המאה ה-14 בונציה: חשיבותו של הבידוד החברתי והאחריות האישית של כל אחד מאיתנו לתרום את חלקנו להשטחת העקומה.