פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתבלוגלא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה

לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה

מאת: צוות מדיקס
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה

האוויר הפך נקי יותר, הסלבס מתגייסים להסברה וצוותי הרפואה הם גיבורי-העל החדשים. קצת קשה להאמין, אבל לנגיף הקטלני יש גם צדדים חיוביים

בימים מורכבים אלה, בהם רבים מאיתנו מבודדים בבתים מפחד המגיפה שמשתוללת שם בחוץ, לפעמים נדמה שהכל שחור. שאלות קיומיות מציפות אותנו, בזמן שאנחנו צופים בדאגה בדיווחי החדשות מסביב לשעון.

 

אלא שבתוך כל הקושי והחרדה יש גם לא מעט נקודות אור, סיפורים על סולידריות חברתית, מעשים טובים ועזרה הדדית שיכולים לעודד את רוחנו. הנה כמה אופטימיים במיוחד.

כוכבי השעה: צוותי הרפואה

מי שמוביל את המאבק בנגיף הקורונה הם אנשי הרפואה, שמקדישים את עצמם לטיפול בחולים ולמאבק עיקש בהתפשטות הנגיף. מאמציהם לא מתקבלים באדישות: ליבם של מיליונים ברחבי העולם יצא אל הרופאים והרופאות, האחים והאחיות ויתר בעלי התפקידים.

 

במדינות רבות הם זכו למפגני הערכה ותמיכה: החל במפגני תמיכה והוקרת תודה לרופאים שהתגייסו לסייע במוקד ההתפרצות בעיר ווהאן שבסין, ועד מיזמי "אמץ רופא" ברשתות החברתיות, שקראו לציבור לסייע לאנשי הרפואה שנאבקים בקורונה. הסיוע התבטא, בין היתר, בתרומת ציוד רפואי ומסכות, הכנה או הזמנה של ארוחות חמות ואפילו שמרטפות לילדי הצוותים הרפואיים.

 

המחוות הללו יצאו מגבולות הרשתות החברתיות. כך למשל קרה עם בתי מלון שונים ברחבי העולם שנאלצו לסגור את דלתותיהם זמנית בעקבות המשבר, והודיעו שיארחו בחינם אנשי צוותים רפואיים שנאלצו להיכנס לבידוד מתוקף תפקידם. המחווה המוכרת מכולם שהחלה ברשתות החברתיות היא כמובן מחיאות הכפיים ההמוניות לצוותים הרפואיים, שהפכו לסמל של תמיכה בכל רחבי העולם.

 

לצד המחוות האלה, גם חברות ותאגידים רבים התגייסו למען צוותי הרפואה. פייסבוק ואפל תרמו מיליוני מסכות לבתי החולים ברחבי ארה"ב. ג'ק מא, מייסד עליבאבא, תרם מסיכות, בדיקות לגילוי קורונה וציוד מיגון לבתי חולים במדינות עניות באסיה, בהן אפגניסטן, פקיסטן, בנגלדש וסרי לנקה.

העולם מתגייס למען הקשישים

הקשישים הם אוכלוסיית הסיכון המרכזית לנגיף הקורונה, אחוזי התמותה בקרבם הינם הגבוהים ביותר והם נוטים לסבול מסיבוכים קשים של הנגיף. בשל כך, רבים מהם בוחרים להסתגר בבית, מחשש להיחשף למגיפה. בחירה זו מציבה אותם מול קשיים רבים – מעבר לבדידות והניתוק מהסביבה המוכרת, יש בהם המתקשים להצטייד באופן עצמאי במזון ותרופות וחלקם עריריים ואין מי שיושיט להם עזרה. מצב זה הביא עמו לא מעט מחוות מרגשות, מצעירים המעניקים עזרה יומיומית ברכישת מזון ותרופות ועד שיחות עידוד דיגיטליות מצד זרים אכפתיים.

 

כך למשל, רשתות מזון בבריטניה, בהן אלדי, איסלנד וטסקו, הודיעו כי יפתחו את הסופרמרקטים בכמה שעות ייעודיות בכל יום לאוכלוסיה המבוגרת בלבד, כך שיוכלו להצטייד במזון בנוחות, מבלי להיחשף לנשאים צעירים. יוזמה דומה נרשמה גם בארצות הברית ובמדינות נוספות. ביפן ארגון בשם Dementia Prevention Program מצא דרך מקורית במיוחד לסייע למבוגרים במדינה להעביר את תקופת הקורונה, מבחינה נפשית וגם פיזית: סרטוני יוטיוב עם תרגילי התעמלות מותאמים במיוחד עבורם.

ארוחות וקורת גג לדרי רחוב

דרי הרחוב הם אוכלוסייה נוספת שנמצאת בסיכון, ללא אפשרות לבידוד ביתי. מצב זה הוליד אינספור מחוות מרגשות ברחבי העולם. כך למשל, מארגני פסטיבל הקולנוע בקאן בצרפת החליטו להסב את אולם הקולנוע המרכזי של הפסטיבל (שבוטל עקב המגיפה) למקלט עבור דרי הרחוב במהלך העוצר שעליו הכריז הנשיא, עמנואל מקרון.

 

בהונג קונג ארגון ImpactHK, שמתמקד בסיוע לדרי רחוב, נרתם לספק להם מזון, מסכות ואמצעי היגיינה. חלק מהמתנדבים אף הגדילו והזמינו אותם לבתיהם או דאגו להם לקורת גג למשך תקופת המשבר.

הסלבריטאים הופכים את ההסברה להרבה יותר מהנה

אחד האתגרים המורכבים בתקופת הזאת הוא הקניית הרגלי התנהגות חדשים, כמו למשל הצורך בריחוק חברתי או הקפדה יתרה על הגיינת הידיים. בכל רחבי העולם התפרסמו תשדירי הסברה באמצעי התקשורת וברשתות החברתיות שקראו לנו לשטוף ידיים, להישאר בבית ולהקפיד על ההוראות שניתנות על ידי הרשויות. עניין זה הוליד התגייסות מפתיעה של לא מעט ידוענים, שהרימו את הכפפה והפכו את כל הנושא להרבה יותר מבדר ומהנה.

 

את אחד הסרטונים הוויראליים ביותר הפיקו הבמאי והקומיקאי המוערך מל ברוקס ובנו מקס, שהציגו בדרך משעשעת למדי את הצורך בריחוק חברתי, אפילו כאשר מדובר בריחוק בין אב לבנו.

 

הזמרת גלורה גיינור שברה את הרשת עם סרטון בו היא שרה את הלהיט שלה ״I Will Survive״ תוך כדי שטיפת ידיים, כדי להעלות את המודעות לפעולה פשוטה וחשובה זו.

 

ניו יורק הפכה לאחד ממוקדי המגיפה הקשים ביותר, עם זינוק יומי במספר החולים המאומתים. מושל המדינה, אנדרו קומו, גייס מפורסמים מקומיים רבים, בהם רוברט דה נירו, בן סטילר ודני דה ויטו, לקחת חלק בסדרת סרטונים עם מסר חד וברור לתושבי המדינה: "Stay Home. Stop the Spread. Save Lives".

האפקט החיובי על כדור הארץ

בשיא השתוללות המגיפה, הביא נגיף הקורונה לתופעה חסרת תקדים בהיקפה בעידן המודרני: מאות מיליוני בני אדם נאלצים להסתגר בבתיהם. מספר הטיסות, הנסיעות ברכבים, ברכבות ובאוטובוסים ירדה דרמטית, המפעלים נותרו מושבתים, ואתרי הטבע ופניני התיירות ברחבי העולם, שבימים כתיקונם עמוסים לעייפה במבקרים, נותרו שוממים כפי שלא היו מעולם. נדמה שמה שלא הצליחו לעשות התנועות הירוקות ברחבי העולם – עשה נגיף הקורונה.

 

בראש ובראשונה: האוויר הפך לנקי הרבה יותר. נתונים המגובים בתמונות לוויין מהחלל מראים כי רמת זיהום האוויר, בעיקר במדינות שנמצאות בסגר ארוך – בהן סין, קוריאה הדרומית ואיטליה – ירדה באופן דרסטי. מומחי סביבה טוענים כי "זהו הניסוי הגדול ביותר אי פעם בהפחתה של פליטת מזהמים".

 

לא רק איכות האוויר שאנחנו נושמים השתפרה, אלא גם איכות המים. מימי התעלות של העיר ונציה עמוסת התיירים, שננטשה פתאום, הפכו ל"נקיים ביותר שהיו אי פעם בהיסטוריה" – כך מעידים המקומיים, שלא מאמינים למראה עיניהם. המים העכורים הפכו צלולים מספיק, עד כדי כך שניתן לראות דרכם דגים.

 

גם בעלי החיים נהנים מהמציאות החדשה, כפי שניתן ללמוד מהמתרחש ברחובות העיר בלפבורי שמצפון לבנגקוק, בירת תאילנד. בשבועות האחרונים דואגים תושבי העיירה להאכיל את הקופים שממלאים את הרחובות, במקומם של התיירים שנהגו להאכיל אותם בסביבת המחיה הטבעית שלהם. בעיר נארה שביפן, את רחובות העיר גודשים כעת איילים משמורת הטבע הסמוכה. היקום ללא ספק חוגג את החופשה מהאנושות שנפלה עליו – ללא כל הכנה מוקדמת.

***

וכך, כשכל אחד עושה את חלקו, פועל בריחוק חברתי ותומך במי שנמצא בחזית המאבק במגיפה, חשוב שננסה לראות את ההשפעות החיוביות שהביאו ימים קשים אלה. יהיה מאוד מעניין לראות איזו מההתנהגויות החדשות יישארו איתנו אחרי שווירוס הקורונה ייעלם מהעולם, ואילו לקחים האנושות תפיק, אם בכלל.