פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתבלוגפרקינסון: הנקודות הנוירולוגיות מתחברות

פרקינסון: הנקודות הנוירולוגיות מתחברות

מאת: צוות מדיקס
פרקינסון: הנקודות הנוירולוגיות מתחברות

האם יוכלו המדענים לעצור את התפשטותה המהירה של המחלה הנוירודגנרטיבית?

בין דנג שיאופינג וג'ורג' ה. וו בוש ישנם יותר קווי דמיון משנראה בהתחלה. לא רק ששניהם מנהיגי עבר של שתי מעצמות, האחד של סין והשני של ארה"ב, מסתבר גם ששניהם אובחנו כסובלים מסוגים שונים של מחלת הפרקינסון.

 

מדובר במחלה המתפתחת לאורך זמן, ולכן קשה לאבחון, בעיקר בצורה בה התבטאה אצל דנג שיאופינג. סימפטומים של המחלה שלא מתבטאים בקשיים מוטוריים, כגון שינויים במצב הרוח ואובדן זכרון, מאפיינים מצבים נוירודגנרטיביים נוספים רבים, ויכולים להופיע כעשרים שנה לפני שהמחלה ניתנת לאבחון רשמי.

 

לרוב תאובחן המחלה רק לאחר הופעת תסמינים מוטוריים, ביניהם תנועות בלתי רצוניות (דיסקינזיה), רעד, נוקשות שרירים והאטת התנועה (ברדיקינזיה). בשלב הזה, ניתן כבר לזהות אצל מרבית החולים הרס של כ-80% מהנוירונים הדופמינרגיים במוח - תאי עצב המייצרים דופמין, תרכובת החיונית למעבר אותות במערכת העצבים.

 

למרות שתסמיני הפרקינסון היו מוכרים מראשיתו של מדע הרפואה, המחלה קיבלה את שמה הרשמי רק ב-1817, עם פרסום מאמרו של הרופא הבריטי ג'יימס פרקינסון, אשר תיאר בעבודתו מצב של "שיתוק רועד".

 

אזכורים של המחלה ניתן למצוא בכתביו של גאלן, רופא יווני שחי בעת העתיקה, וכן בספרי רפואה סינית מסורתית ו-איור ודה, היכן שהיא מופיעה תחת השמות "תסמונת רעד ברוח" ו-"קאמפוואטה". 

 

נכון להיום, חיים ברחבי העולם כ-10 מיליון חולי פרקינסון, כאשר מספר החולים הוכפל למעשה בין השנים 1990 ו-2016. הכפלה נוספת צפויה להתרחש בין 2016 ו-2030. עד אז, מספר החולים בסין לבדה צפוי לעמוד על כמחצית מכלל המקרים.

 

סוכרת מסוג 2 מהווה גורם סיכון לפרקינסון

 

למרות שהגורם למחלה טרם זוהה, מוכרים גורמי סיכון רבים לפרקינסון. כך, לדוגמא, במסגרת מחקר מסוים בחנו החוקרים 400 גנים החשודים כגורמי סיכון הן למחלת פרקינסון והן לסוכרת מסוג 2.

 

החוקרים מאמינים שגם גורמים סביבתיים משפיעים על הסיכון לחלות, מאחר והנתונים מצביעים על קשר חזק יותר בין הסיכון לפרקינסון לבין האיזור הגיאוגרפי בו מתגורר אדם, מאשר לקבוצה האתנית אליה הוא משתייך. במרבית המקרים, משמעות הדבר היא שמספר החולים גבוה יותר במדינות המערב. יחד עם זאת, בשנים האחרונות מצוי מספר החולים במחלות הקשורות לאורח החיים, כמו סוכרת מסוג 2, במגמת עליה דווקא במדינות אסיה - עובדה המצביעה על כך שבקרוב עלולות מדינות אלו לצמצם את הפער עם המערב ואולי אף לעקוף אותו במספר חולי הפרקינסון.

 

במחקר פורץ דרך שנערך בשנת 2018 באוניברסיטת לונדון (UCL) נמצא שחולי סוכרת מסוג 2 נמצאים בסיכון גבוה פי 1.3 לחלות בפרקינסון ביחס לאוכלוסיה בריאה. סיכון זה גבוה פי ארבעה בקרב חולים בגילאי 25 עד 44.

 

החוקרים סבורים כי הסיבה לכך קשורה לעמידותם של חולי סוכרת לאינסולין, הורמון הדרוש להמרת הגלוקוז בדם לאנרגיה, הנחוצה, בין השאר, לתאי העצב במוח. למרות הסיכון המוגבר, הקשר שנמצא בין שתי המחלות פותח אפיקי טיפול חדשים, מאחר וחלק מהתרופות המשמשות לטיפול בסוכרת יעילות גם בטיפול פרקינסון.

 

כך, לדוגמא, בהמשך למחקר שהתבצע באוניברסיטת לונדון (UCL), נערך בימים אלו ניסוי קליני שלב 3 הבוחן את יעילותה של אקסנטיד, תרופה כנגד סוכרת, המעודדת שחרור אינסולין בגוף. תוצאות ניסוי קליני שלב 2 בתרופה הראו כי הסיכון ללקות במחלת הפרקינסון בקרב חולי סוכרת מסוג 2 שנטלו אותה היה נמוך ב-60% מאשר בקרב אלו שלא טופלו בה.

 

לעצור את הרעד

 

חודש אפריל נבחר להיות חודש המודעות למחלת הפרקינסון, כהוקרה לפועלו של ג'יימס פרקינסון, אשר יום הולדתו חל ב-11 לחודש. כחלק מהעלאת המודעות, נקבע סמל רשמי עבור המחלה - צבעוני אדום עם שוליים לבנים, לכבודו של הגנן ההולנדי שפיתח אותו, ואשר היה בעצמו חולה פרקינסון. 

 

נראה שמזה זמן רב מצוי המדע על סף פריצת דרך משמעותית בתחום, ואכן, השנה האחרונה הייתה עשירה בלא מעט פריצות דרך פוטנציאליות שכאלו.

 

נכון להיום, הטיפול העיקרי בפרקינסון הוא באמצעות תרופה שפותחה בשנות ה-60 של המאה הקודמת בשם לבופודה, למרות שמזה מאות שנים ממליצים מרפאים הפועלים בשיטת איור ודה למטופליהם על צמח המוקונה פרוריינס, אשר פוליו עשירים בלבופודה טבעית.

 

למרות יעילותה הרבה, לשימוש בלבופודה, המומרת במוח לדופמין, תופעות לוואי רבות. כאשר התרופה ניטלת בבליעה, היא נספגת אל מחזור הדם. כתוצאה מכך מתרחשות עליות וירידות חדות ברמותיה בדם.

 

יתרה מכך, נטילה של התרופה לאורך זמן גורמת להופעת רעד. תופעות אלו משפיעות על כמחצית מן המטופלים בתוך חמש שנים מתחילת הטיפול, ולאחר 10 שנים עולה מספר זה לכ-80%. רבים מאלו הסובלים מתופעות הלוואי טוענים כי הרעידות הנגרמות על-ידה חמורות מתסמיניה של המחלה עצמה.

 

לא מפתיע, אם כך, שפריצת דרך פוטנציאלית שהתרחשה בשנה החולפת עוררה גל של כותרות. חברת ביוטק אמריקאית החלה בניסויים קליניים ראשוניים בתרופה חדשה בשם NLX-112.

 

תרופה זו פועלת על חומר כימי בשם סרוטונין, המצוי בתאי עצב, אשר יכול להוביל לשחרור בלתי סדיר של דופמין וכתוצאה מכך לגרום לרעד. בשנת 2019 נמצא כי ירידה ברמות הסרוטונין בדם מהווה סימן מוקדם למחלת הפרקינסון.

 

בניסויים שבוצעו בקופים, נמצא כי הטיפול ב-NLX-112 הביא להפסקת הרעד, וייתכן כי בתוך שנה תאושר התרופה לשימוש. יחד עם זאת, לא מעט תרופות נוירולוגיות שנבדקו בקופים והראו תחילה תוצאות מבטיחות, התגלו בהמשך כלא מתאימות לשימוש בבני אדם.

 

בנוסף, נבחן בימים אלו השימוש באולטרה סאונד ממוקד (FUS) לטיפול בדיסקינזיה בניסויים קליניים (הטיפול אושר לשימוש במקרי רעד בשנת 2018). במסגרת הטיפול משתמשים רופאים בקרני אולטרסאונד ממוקדות בכדי להרוס תאים במוח הגורמים לבעיות תנועה.

 

הטיפול ב-FUS זול יותר ופולשני פחות מאשר הטיפול בגירוי מוחי עמוק (DBS), אשר נמצא בשימוש בחולי פרקינסון מאז 1997. במהלך טיפול ה-DBS, מוחדרות אל המוח אלקטרודות, המחוברות אל קוצב תת עורי (IPG) שממוקם מתחת לעצם הבריח או בחלל הבטן. קוצב זה פועל בדומה למתג כיבוי והפעלה, ובכך שולט על הפעילות המוטורית של המטופל.

 

פרקינסון ברפואה הסינית המסורתית

 

רבים מחולי הפרקינסון מדווחים על יעילותם של טיפולים שאינם רפואיים, כמו בלט וטאי-צ'י, בשיפור האיזון והקואורדינציה. בנוסף, מחקרים מראים כי קרוב לשלושה רבעים מחולי הפרקינסון ממוצא אסייתי פונים אל הרפואה הסינית המסורתית, ומשתמשים בשיטות טיפול כגון דיקור (בבסיס הגולגולת קיימות שבע נקודות אשר דיקורן מקל על נוקשות השרירים) וטיפולי מגע.

 

עפ"י מחקרים בתחום, שתיים מהתרופות המקובלות ברפואה הסינית עשויות להיות יעילות בטיפול בפרקינסון. לתרופה ינגאן שיפנג יש אפקט סינרגיסטי בשימוש יחד עם לבופודה, בעוד שגרגירי ז'ישנפינגצ'אן, המחזקים את הכליות והכבד, גורמים לעליה בתופעות הלוואי הנגרמות על-ידי לבופודה.

 

במקביל, משתפרת יכולתם של הרופאים לאבחן את המחלה אצל המטופלים הסובלים ממנה. קרן מייקל ג'יי פוקס ופרקינסונ'ס UK מימנו ניסוי קליני, שאם יצליח, יאפשר אבחון באמצעות בדיקה עורית פשוטה.

 

כ-60% מקרב חולי הפרקינסון סובלים מסבוריאה (seborrhoeic dermatitis, עור שמן). בדיקה חדשנית זו בוחנת את הרכב שכבת הסבום, אותה שכבה שומנית המצויה מעל העור ומשמשת להגנה עליו.

 

רפואה מותאמת אישית

 

אבחון מוקדם יותר יכול לא רק לסייע לחולים בקבלת טיפול בשלבים מוקדמים יותר, אלא גם להוביל להבנה טובה יותר של המחלה והפוטנציאל הטיפולי הגלום ברפואה מותאמת אישית בהקשר שלה. 

 

כיוון טיפולי אחד שנראה מבטיח הוא אימונותרפיה. מחלת הפרקינסון מאופיינת בתהליכים דלקתיים במוח; בנוסף, קיים קשר בין המחלה לבין עלייה ברמות סמנים דלקתיים בדם. במסגרת מחקר המתבצע באוניבריסטת קיימברידג', נעשים ניסויים באזתיופרין, תרופה אנטי דלקתית המשמשת לטיפול בדלקת מפרקים כרונית ומחלת קרוהן.

 

באופן פוטנציאלי, תרפיה גנטית מאפשרת להחדיר לדנ"א גנים שיעודדו ייצור דופמין. חברות הביוטק Sio Gene האמריקאית ואוקספורד ביומדיקה הבריטית עורכות ניסויים בשיטת תרפיה גנטית, AXO-Lenti-PD, במסגרתה מוחדרים שלושה אנזימים קריטיים עבור התהליך אל המטופל.

 

מאפיין נוסף של מחלת הפרקינסון ששותף אף למחלה נוירולוגית נוספת, מחלת האלצהיימר, הינו צבירי חלבונים המתגבשים במוח: אלפא סינוקלאין במוחות של חולי פרקינסון ובטא אמילואיד בחולי אלצהיימר.

 

חברות תרופות רבות מבצעות ניסויים שמטרתם למצוא תרופות אשר עשויות לסייע בפירוק הצבירים. חברת הופמן לה-רוש השוויצרית סיימה לאחרונה ניסוי קליני שלב 1 בתרופה שמביאה לירידה של 97% ברמות הצבירים במוחות המטופלים.

 

סך הכל, קרן מייקל ג'יי פוקס העניקה מימון של קרוב למיליארד דולר לביצוע מחקרים הקשורים למחלה. השחקן האמריקאי הינו ככל הנראה חולה הפרקינסון המפורסם ביותר בימינו, והוא פעיל מאוד בנסיונות לקדם מציאת תרופה למחלה. או במילותיו שלו, "עבורי תקווה היא אופטימיזם מיודע".