פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתבלוגבשורה לחולי הסוכרת

בשורה לחולי הסוכרת

בשורה לחולי הסוכרת
שאטרסטוק

משפחה חדשה של תרופות תחסוך לכם היפוגליקמיות

לאחרונה שבתי מכנס של האגודה האמריקאית לאנדוקרינולוגיה בשיקגו, ארה"ב, שם עלתה בשורה חדשה לחולי הסוכרת שאינם מאוזנים: משפחה חדשה של תרופות, שכבר קיבלו אישור בארה"ב, צפויה לעלות ארצה.

 

מדובר בקבוצת תרופות, הגורמות להפרשת סוכר עודף בשתן. זהו מנגנון פעולה ייחודי, שנבדל מתכשירים אחרים בשוק אשר המנגנון שלהם קשור לשחרור אינסולין מהלבלב.

 

איך זה עובד?

באופן רגיל הסוכר מסונן מהדם אל השתן הראשוני בכליות, אולם הוא נספג בחזרה עוד בטרם הפרשת השתן מחוץ לגוף. קיים סנן (פילטר) בתאי הכליה, שדואג לספיגת הסוכר מהשתן הראשוני שבכליות חזרה אל הדם. במחלת הסוכרת מסוננת כמות הרבה יותר גדולה של סוכר אל השתן, ואז הפילטר לא מסוגל לספוג את כל הסוכר מהשתן הראשוני חזרה אל הדם.

 

התרופה החדשה מיוחדת בכך שהיא נקשרת אל אותו סנן בתאי הכליה ומעכבת אותו. כך, היא מונעת את הספיגה של הסוכר מהשתן הראשוני בחזרה לדם, ואז יורדת רמת הסוכר בדם.

 

לתרופות החדשות ניתן לייחס כמה יתרונות מובהקים:

1.      הן מפחיתות את רמת הסוכר בדם.

2.      הן לא גורמות להיפוגליקמיות.

3.      והבונוס: הן יכולות לסייע בהפחתת משקל (לא יותר מדיי, אבל בכל זאת...). הסיבה פשוטה: הפרשת הסוכר בשתן.

 

מה עם תופעות לוואי?

כיוון שהתרופות החדשות גורמות לרמות גבוהות של סוכר בשתן, שכיחות הזיהומים בדרכי השתן גבוהה יותר אולם במידה קלה. בכל מקרה יש להתייעץ עם הרופא המטפל כדי לברר אם טיפול זה מתאים לך.

 

בשלב זה התרופות רשומות רק לחולי סוכרת מסוג 2, אך ייתכן שבעתיד ניתן יהיה להשתמש בהן גם לטיפול בסוכרת מסוג 1.

 

ד"ר יואל טולדנו הוא אנדוקרינולוג בכיר בבית החולים בילינסון ויועץ של מדיקס