פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתבלוגגורם המוות מספר 1

גורם המוות מספר 1

גורם המוות מספר 1

לא סרטן, לא לב - ספסיס. ודווקא המקרים הקלים נגמרים במוות

ספסיס, התגובה הדלקתית לזיהום, גורמת לשליש עד חצי ממקרי המוות של מאושפזים בבתי חולים בארה"ב.

 

כך עולה ממחקר שהתפרסם במגזין האגודה הרפואית האמריקאית (JAMA). במחקר נבדקו שתי קבוצות של מטופלים - קבוצה של קופת החולים קייזר בצפון קליפורניה, שכללה 482,828 מאושפזים מגיל 18 ב-21 בתי חולים בשנים 2012-2010, וקבוצה של NIS (פרויקט לאומי של עלות ויעילות במערכת הבריאות) שבה נכללו 1,051 בתי חולים ולא פחות מ-6.5 מיליון מאושפזים בשנת 2010.

 

החוקרים השתמשו בשתי שיטות כדי לזהות חולים עם ספסיס. הגישה הישירה הייתה לזהות את החולים על פי הקודים שהוצמדו אליהם בבתי החולים. אולם, כיוון שספסיס לעיתים אינו מזוהה, הוסיפו החוקרים לבדיקה גם חולים שסבלו מזיהום ומכשל אקוטי של איבר מסוים (סימנים לספסיס).

 

בקבוצת קייזר - מתוך 14,208 מקרי מוות 36.9%-55.9% (לפי הגישה הישירה והעקיפה) היו של חולים עם ספסיס. מתוך 143,312  מקרי מוות בקבוצת NIS  34.7%-52% היו בקרב חולים עם ספסיס. כמעט כל החולים התגלו עם ספסיס כבר במיון.

 

מה שמדהים הוא שרוב מקרי המוות היו של חולים שהגיעו בתחילה עם ספסיס קל יחסית. הסיבה לכך היא שבעוד שקיימים כללים ברורים כיצד לטפל במקרים הקשים של ספסיס, הטיפול במקרים הקלים הוא פחות מוגדר. אולם, כדי להפחית את מקרי המוות מספסיס, יש לתת את הדעת גם על שיפור נוהלי הטיפול במקרים הקלים.