פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתבלוגהסמנים לשחלות הם לא סימן לכלום

הסמנים לשחלות הם לא סימן לכלום

הסמנים לשחלות הם לא סימן לכלום

ה-FDA הודיע: בדיקות הסקר לגילוי סרטן השחלות אינן אמינות

בתחילת החודש הודיע מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) כי בדיקות הסקר המקובלות לגילוי סרטן השחלה אינן אמינות ואין להשתמש בהן.

 

הבדיקה הנפוצה ביותר, שרופאי הנשים בארץ נוהגים גם הם להפנות אליה, היא בדיקת דם לסמן CA-125. רמות החלבון הזה גבוהות אצל נשים שלקו בסרטן השחלה, ולכן משתמשים בה למעקב אחר המחלה. אולם, כבדיקת סקר בנשים בריאות היא עלולה להטעות, משום שרמות גבוהות של החלבון הזה מופיעות גם במצבים רפואיים אחרים שאינם סרטן.

 

הנזק שעלול להיגרם מביצוע הבדיקה אצל נשים בריאות הוא רב על התועלת, שכן תוצאות שליליות עלולות לעכב מתן טיפול מונע לנשים בסיכון גבוה שאין להן שום סימפטומים, או להוביל לבדיקות/ניתוח מיותרים בנשים שהתוצאות שלהן חיוביות, למרות שאינן חולות במחלה.

 

ב- FDA מדגישים כי במיוחד לנשים בסיכון גבוה – כאלה שיש להן היסטוריה משפחתית של סרטן השחלה או נשאיות של הגנים BRCA1 ו-BRCA2 שמעלים את הסיכון לסרטן השד ולסרטן השחלות - אסור להתבסס על תוצאות הבדיקה של הסמן.

 

ההודעה פונה גם לרופאים ומבקשת מהם לא להמליץ על הבדיקה לנשים בריאות, ולהבין שהיא אינה מהווה תחליף לצעדים מניעתיים שיש לנקוט עם מטופלות בסיכון גבוה.